Најдобриот показател кој открива дали вашата врска ќе успее или не

17 јануари, 2021
untitled-design-2020-10-09t104045-964

Индикаторите за иднината можат да се искристализираат во претходните фази на љубовната врска, само треба да знаете како да ги препознаете – но дури и со одликите на личноста што ги сакаме или не ги сакаме кај партнерот, едно е сепак клучно

Неодамнешна студија која го истражуваше прашањето што ги прави односите успешни, беше објавено во британскиот зборник на Националната академија на науките. Ова секако не е прва студија од ваков вид – истражувачи и социјални научници го поставуваат ова прашање со децении, и тоа прашање го заинтригира секој што ќе препознае дека камен-темелникот на исполнетиот живот е поврзан со здрави односи.

Иако студијата се фокусираше првенствено на посветено партнерство во романтични врски, наодите се однесуваат и на други меѓучовечки односи.

Истражувачите анализирале над 11.000 парови и го следеле секој од нив во просек од една година, обидувајќи се да утврдат до кој степен можат да го предвидат квалитетот на врската и кои мерки можат најдобро да ја предвидат.

Партнерството е пресудно

Откриле дека вашата субјективна проценка или вашето ниво на задоволство и вашата перцепција за нивото на задоволство на вашиот партнер од врската кажуваат повеќе за квалитетот на врската отколку за било која од вашите карактерни црти.

Оваа вест треба да биде предупредувачки знак за секој што се залага за верување дека „само мојот партнер (или јас) да беше различен, нашите односи ќе беа подобри“. Ретки се оние кои никогаш не размислувале за тоа.

Оваа претпоставка може, како што многумина од нас научиле на потешкиот начин, да се обидат да ги трансформираат другите луѓе преку разни форми на манипулација и принуда да се променат на начините на кои мислиме дека ќе ги подобрат нашите односи. Според студијата, се чини дека не е така.

Д-р Џоел тврди дека „кога станува збор за врска што задоволува, партнерството што го градите е поважно од партнерот што го избирате“. Следствено, фокусирањето на тоа дали некој може да биде добар материјал на долг рок, има помалку врска со иднината од тоа како комуницирате едни со други и дали вашата врска ве остава да се чувствувате задоволни.

Студијата исто така откри дека карактеристиките на врската што најдобро предвидуваат лично ниво на задоволство се:

  • Согледување на посветеност на партнерот
  • Благодарност
  • Сексуално задоволство
  • Согледувано задоволство од партнерот
  • Способност за ефикасно управување со конфликти

Индивидуалните карактеристики што најдобро предвидуваа задоволство од односот на една личност беа поврзани со:

  • Задоволство од животот
  • Негативно влијание
  • Депресија
  • Квалитетот на приврзаност кон врската
  • Импликации од студијата и прекинување на навиките

Неопходно е редовно да се обрнува внимание на состојбата на вашата врска. Секојдневните разговори едни со други се добар почеток. Понекогаш може да бидат доволни 5-10 минути, а понекогаш ќе ви требаат подолги разговори.

Размислете за тврдењето на Џоел дека најважната работа во врска со квалитетот на врската се чини дека е динамиката на самата врска, а не лицата што ја сочинуваат. Со други зборови, дали односот помеѓу вас двајца ви носи добро чувство, взаемна доверба, леснотија на живеење, сигурност, почит и поддршка?

Прашањето што може да ви остане по завршувањето на сопствената анкета за проценка на односот е „Добро, па што сега?“ Знаењето како да го подобрите квалитетот на вашата врска може да биде една од најценетите вештини што некогаш можеме да ги поседуваме. Совладувањето на оваа способност, сепак, може да биде предизвик затоа што старите навики не умираат лесно.

Но, секој може да ја подобри врската ако сака. Важно е двете страни да ја подобрат врската, да работат на тоа и да се трудат да бидат среќни заедно. На крајот, можеби ќе бидете пријатно изненадени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris