Најубавите обичаи за Божиќ денот и вечерта: Тука лежи значењето на славењето на Божиќ!

5 јануари, 2021
238717_shutterstock-1433307839_ls

Во овие обичаи лежи наоѓањето на значењето на празникот на Христовото раѓање

Бадник претходи на најсреќниот семеен празник – Божиќ. Придружен е со бројни обичаи кои ги разубавуваат подготовките на човечката душа за раѓањето на Синот Божји.

На Божиќ, во куќата се внесуваат Бадниково дрвце и слама, се подготвува посна вечера и се пече печеница.

Во зори, под ударите на секира, еден млад даб се збогува со сонцето. Се сече со три потези, така што паѓа на исток.

Бадник е симбол на она дрво, кое, според традицијата, пастирите го донеле кај Јосиф и Марија, за да запалат оган и да ја загреат пештерата во која се родил Исус. Неговото горење е главниот дел од овој празник, но елката ќе остане потпрена на куќата од зори до самрак, и само тогаш ќе биде донесена, попрскана со жито. Бадник е осветлен со посебна почит, и се моли за здравје, среќа и мир.

Домаќинките веќе подготвија празнична трпеза, посна и богата, за новата година да биде богата и плодна.

Бадниковото дрвце гори до Божиќ, сигнализирајќи нова светлина донесена од вербата во новородениот Христос.

Подовите се покриени со слама, исто како и во Витлеемската пештера, децата пеат, така што живината ќе се размножува и ќе моли за просперитет.

Во овие обичаи лежи наоѓањето на значењето на празникот на Христовото раѓање. Не е сè во трпезата и храната, бидејќи сето тоа може да се подготви секој ден. Важно е овој празник да го поминете во вашиот дом со вашето семејство, со радост и љубов.

И додека свети свеќата во домовите, како симбол на светлината на Исус што тој ја донесе на Светот, оваа вечер сокаците и улиците се пусти. Не одите на гости, ниту, пак, земате нешто од другите. Се слави во семејството, а сите обичаи укажуваат на љубов, прошка и желба да се стави крај на сите кавги.

Веќе во четврток, поздравувајќи го Божиќ, ќе си го кажеме токму тоа едни на други: Мир Божји, Христос се роди!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber