„НАСЛЕДНИКОТ“ НА ДЕЛТА СОЈОТ НАЈОПАСЕН ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА? Бројот на случаи рапидно расте – потребни се ИТНИ ИСТРАЖУВАЊА

19 октомври, 2021
profimedia-0618630853

Оваа варијанта, именувана како AY.4.2, неодамна беше препознаена од вирусолози кои ги следат генетските промени во соединенијата на делта сојот.

Научниците со нетрпение го следат „наследникот на делта сојот на корона вирусот “, кој е одговорен за зголемениот број случаи на „Ковид-19“ во Обединетото Кралство, и кој би можел да биде повеќе заразен од делта сојот.

Оваа варијанта, именувана како AY.4.2, неодамна беше препознаена од вирусолози кои ги следат генетските промени во соединенијата на делта, но таа веќе учествува со речиси 10% од случаите во Обединетото Кралство.

Како што е наведено, бројот на случаи на оваа варијанта на вирусот рапидно расте, но не онолку колку што е оригиналната варијанта, односно видот делта што пристигна од Индија во Британија на почетокот на годината.

Џефри Барет, директор на Институтот Кембриџ и Франсоа Бол, директор на Институтот за генетика во Лондон, вели дека варијантата AY.4.2 е полесна за пренос од 10 до 15 проценти отколку оригиналната сорта на делта, која доминираше во светот.

– Доколку се потврдат прелиминарните резултати, AY.4.2 може да биде најзаразниот тип на коронавирус од почетокот на пандемијата – рече Балу, додавајќи дека е потребна претпазливост во оваа фаза.

Новата варијанта, вели Балу, најверојатно ќе биде означена како „вид под истрага“, додека СЗО не го одреди името од грчката азбука.

Некои експерти од Соединетите држави го поврзуваат новиот вид со голем број новозаразени, хоспитализирани и починати лица од коронавирусот во Велика Британија, многу повисоки отколку во другите делови на Европа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris