Совет од нутриционист: Како да започнете да го губите вишокот килограми веднаш?

19 октомври, 2021
dijeta-pixa-25420-750x422

За слабеење, секако е најважно да се избере одржлив начин како да се направи тоа, а не брза диета по која килограмите се враќаат. Затоа ви носиме совет на нутриционист со кој килограмите треба веднаш да почнат да се топат.

Зголемете го внесот на зеленчук

Наместо да се концентрирате на храната што треба да ја отстраните за да изгубите тежина, концентрирајте се на јадење повеќе добра и здрава храна, како зеленчук кој има многу малку калории.

„Зеленчукот ве одржува сити подолго поради влакната и водата што ги содржи“, вели нутриционистот Кортни Дангело.

„Ако се мачите со внесот на зеленчук, обидете се да го направите тоа малку позабавно. Наместо шпагети, направете тестенини од зеленчук или едноставно додајте зелен зеленчук во смутито “, додава тој.

Јадете здрави житарици

Иако кето диетата во моментов е една од најпопуларните, размислете добро дали сакате да ги отстраните сите житарки од вашата исхрана.

„Истражувањата велат дека внесот на јаглехидрати или цели зрна може да ви помогне да изгубите тежина. Докажано е дека јадењето житарици може да го забрза метаболизмот, што помага да се изгуби телесната тежина “, вели Данчело.

Започнете го денот со вода

Дури и ако не сте меѓу оние што појадуваат, неколку чаши вода на празен стомак може да спречат прејадување подоцна во текот на денот.

Џвакајте побавно

Ако сакате да го забрзате губењето на тежината, забавете го џвакањето.

Јадете здрави масти на секој оброк

Јадењето храна што ве одржува сити подолго време е клучот за губење на тежината. Покрај тоа, важно е вашиот приоритет да бидат здравите масти.

Спијте повеќе

Губењето тежина не е само за тоа колку јадете и колку вежбате. Количината на сон е исто така важен фактор.

Водете дневник за диета

Лесно е да се изгубите ако се обидете да водите сметка за она што го јадете напамет, па затоа е полесно да запишете и да водите дневник за диета.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris