Кралицата Елизабета Втора ја напушта Бакингемската палата

19 октомври, 2021
Screenshot_1

И покрај третиот бран на пандемијата и староста, британската кралица Елизабета Втора (95) работи со полна пареа. И изненади со неколку промени

Иднината на палатата

Бакингамската палата е официјално седиште на монархијата уште од времето на кралицата Викторија. Меѓутоа, од појавата на пандемијата на коронавирусот, Елизабета Втора поголемиот дел од времето го поминува во замокот Виндзор, освен во текот на летото, кога и оваа година отпатува за Балморал во Шкотска. Бакингамската палата во центарот на Лондон, каде што работеше цел живот, имаше официјални посети и живееше поголемиот дел од времето, беше напуштена. Имаше гласини дека кралицата може да се „откаже“ од палатата и да ја стави на располагање на јавноста.

Каде ќе владее?

Престојот на кралицата во Виндзор овозможи големо реновирање на Бакингемската палата во износ од 350 милиони фунти. Тоа нема да биде завршено до 2027 година, бидејќи треба да го заменат покривот на главната зграда, водоводните и електричните инсталации внатре и да инсталираат лифтови. И покрај поправките, кралицата повторно ќе работи во палатата по пауза од повеќе од година и пол. Понекогаш таа останува таму преку ноќ, но замокот Виндзор останува нејзин постојан дом. А најверојатно и таму ќе има друштво.

Идеално решение

Принцот Вилијам и Кејт размислуваат да се преселат со своите деца од палатата Кенсингтон во Виндзор. Лондон би бил на само 40 минути со автомобил, и тие би биле близу до кралицата за да не се чувствува осамено во огромниот замок по смртта на нејзиниот сопруг Филип. Покрај тоа, војводата и војвотката од Кембриџ не го сакаат хаосот во големиот град, па затоа со своите деца ги поминуваат викендите и празниците во салата Анмер во Норфолк, каде што имаат поголема приватност. Сепак, големото растојание од Лондон често го отежнува нивниот распоред на работа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris