Научниците открија уште еден од најризичните фактори за смрт од ковид: “Освен постарите лица и овие луѓе се исто така исклучително ранливи на ковид-19”

8 февруари, 2021
profimedia-0583821668

Американски научници открија дека шизофренијата е втор најризичен фактор за смрт од ефектите на ковид-19 по староста, пишува порталот Science Alert.

Студијата е спроведена помеѓу март и мај минатата година на 7.350 њујорчани кои биле позитивни на корона вирус, а истражувачите ги следеле 45 дена по дијагнозата.

Меѓу нив имало 75 пациенти кои страдале од шизофренија. Студијата покажа дека ризикот од смрт од ковид кај овие пациенти е скоро три пати поголем отколку кај пациенти кои не страдале од нарушување, откриле истражувачите.

Така, во споменатата група субјекти, шизофренијата беше на второ место според ризикот од смрт од ковид, веднаш по староста.

Исклучително ранливи на Ковид

„Нашите резултати покажаа дека луѓето со шизофренија се екстремно ранливи на ковид“, рече психијатарот Катлин Немани од Медицинскиот центар Лангоне на универзитетот во Њујорк.

Шизофренијата е ментално нарушување што ја менува перцепцијата на пациентот за реалноста и влијае на нивното расположение.

„Ова се алармантни резултати“, рече Том Полак, психијатар од Кингс колеџот во Лондон, кој не беше вклучен во студијата.

„Овие пациенти се веќе меѓу најранливите членови на општеството за кои не се грижат многу здравствени системи во светот“, додаде тој.

Болеста може значително да го наруши нивниот имунолошки систем, така што ова е можна причина за ранливост на ковидот, тврдат авторите на студијата.

Експертите кои не биле вклучени во студијата се повнимателни со заклучоците и веруваат дека резултатите од студијата може да се објаснат со други истовремени болести, како што е дебелината, на што се склони шизофрениците.

Измачени од параноја и стигма и затоа често осамени, луѓето со шизофренија често избегнуваат да бараат помош. Дури и без ковид, тие се во лошо физичко здравје и имаат пократок век од просекот.

Без оглед на разликите во мислењата, студијата недвосмислено укажува на потребата да се фокусираме на помагање на ранливите групи.

Група со висок ризик

„Истражувањата сугерираат дека луѓето со шизофренија треба да бидат класифицирани како високо ризични и брз пристап до вакцината“, рече психијатарот и епидемиологот Метју Хотопф од лондонскиот колеџ Кингс, кој не учествуваше во студијата.

Студија објавена во списанието JAMA Psychiatry, исто така, покажа дека кај луѓето со нарушувања на расположението, како што се анксиозност, не постои зголемен ризик од смрт од последиците на ковидот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber