Научниците открија зошто на мажите им е потребна подолга пауза помеѓу односот – и не е тоа што мислите!

11 јануари, 2021
4a05b24e68e0f9ec65b0.jpeg

Иако сè уште не успеаја да ја откријат вистинската причина зошто на мажите им треба време да се „опорават“ после сексот, сега постојат неколку различни теории за тоа, а се чини дека дрогата има големо влијание.


Колку и да се големи нивните сексуални апетити, повеќето мажи не можат да постигнат два оргазма по ред без пауза за време. Со години, медицината веруваше дека е виновен хормонот пролактин, но неодамна научниците ја побиваат теоријата.

Во една студија од 2013 година, високите нивоа на пролактин беа поврзани со еректилна дисфункција и намален сексуален нагон, но португалските научници покажаа во низа експерименти врз глувци дека ниту покачено ниту намалено ниво на хормонот влијае на машкото либидо.

И иако сè уште не успеаја да ја дознаат вистинската причина зошто на мажите им треба време да се „опорават“ по сексот, сега постојат неколку различни теории за тоа. Еден од нив вели дека други хормони, како окситоцин, серотонин и допамин, можат да бидат виновни, но повеќето научници се повеќе склони да веруваат дека различните лекови имаат најголемо влијание.
Времето на пауза што им е потребно на мажите варира во зависност од возраста, така што на 18-годишно момче ќе му требаат само 15 до 18 минути помеѓу „две рунди“, а на некои мажи во 70-тите години до 20 часа.

Авторот на новата португалска студија, др. Сузана Лима коментираше дека, иако директната врска помеѓу пролактинот и периодот по ејакулацијата никогаш не е докажана, оваа теорија стана општо прифатена, па се појави не само во медиумите, туку и во некои учебници.

-Сега кога докажавме дека нема врска, можеме да тестираме други теории и да се обидеме да откриеме што навистина се случува во машкото тело по сексот – рече др. Лима.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber