НЕ ИЗГУБИЈА НАДЕЖ! Познати дами победници на злобната болест: Тие ја освоија битката со животот со ракот на дојка!

8 јануари, 2021
348729_sintija-nikson1_ls

За да ги охрабрат другите жени, овие славни дами јавно зборуваа за тешкиот период низ кој поминаа откако беше откриено дека имаат злобна болест.

Многу познати жени, исто така, се соочија со оваа злобна болест во одреден период од животот, но тие успеаја да излезат посилни и поздрави од тешкиот период. На своите јавни презентации, тие честопати ја истакнуваат важноста на редовните прегледи.

Синтија Никсон

На 54-годишната американска актерка, позната по улогата на Миранда Хобс во култната серија „Сексот и градот“, и беше дијагностициран рак на дојка кога имала 40 години. Поради фактот што нејзината мајка страдаше од тоа злобно заболување, познатата актерка отиде на контролен мамограф на 35 години. Откако рутински мамограф ја откри дијагнозата, таа беше оперирана – лумпектомија и отиде на зрачење.

Синтија отворено зборуваше за својот болен период и за тоа како успеа да ја надмине злобната болест. Оттогаш, таа многу пати ја потенцираше важноста на жените редовно да одат на мамограф. Имено, малигниот тумор кој ја нападна Синтија беше толку мал што докторот немаше да го забележи ако немаше претходни мамографски слики чисти.

Кајли Миног

Австралиската пејачка Кајли Миног (54) во 2005 година откри дека боледува од рак на дојка, кога имала 36 години. Откако почувствувала грутка на градите, отишла на преглед, но ништо не било најдено прво. Сепак, слушајќи ја нејзината интуиција, неколку месеци подоцна таа реши повторно да направи самопреглед и на тој начин откри дека сè уште има тумор. Неколку дена подоцна, таа беше подложена на лумпектомија и хемотерапија.

„Имав 36 години кога ми дијагностицираа. Реално, тогаш бев во втората половина на мојот живот. Во тоа време, децата сè уште не беа на мојата агенда, но болеста промени сè “, рече Кајли, која повеќепати ги охрабруваше сите жени во медиумите да ја слушаат нивната интуиција и да побараат второ мислење доколку е потребно.

Kajli Minog

Шерил Кроу

На 58-годишната американска пејачка и беше дијагностициран рак на дојка во 2006 година на 44-годишна возраст. За среќа, Шерил Кроу дознала за злобната болест во рана фаза, а по лумпектомијата и радиотерапијата целосно се опоравила.

„Кога го завршив зрачењето, морав да запомнам дека единствената личност што може да се грижи за мене сум јас. Ракот на дојка ми помогна да се ставам на прво место. Најдобро е да го сторам тоа пред да започнам да се грижам за другите, наместо прво да се грижам за сите други “, рече тогаш таа.


Рита Вилсон

Актерката и пејачка што ја гледавме во филмовите „Романса во Сиетл“ и „Бегалка невеста“ дозна за нејзината дијагноза во 2015 година, кога имала 58 години.

На првото испитување не и бил дијагностициран карцином, но, по налог на пријател, актерката се консултирала со уште неколку други лекари, по што дознала дека боледува од злобната болест. Затоа им препорача на сите да го сторат истото, доколку сакаат да го зачуваат своето здравје.

Кога дознала дека има злобна болест, била подложена на двојна мастектомија(отстранување на обете гради). Оттогаш е во ремисија и повеќе пати им порачуваше на жените во јавноста да им веруваат на инстинктите ако нешто им каже дека не е во ред и да побараат второ мислење.


Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris