Црно-бела пустина: Двајца спротивставени соседи во Египет кои можете да ги посетите во ист ден

8 јануари, 2021
62014274

Националниот парк е познат по својот бел песок, необичните карпести формации што многумина ги споредуваат со печурки или конус за сладолед, па дури и со извори кои формираат оази среде никаде …

Опсесијата со нереални предели како што се белите пустини продолжува. Откако видовме водено бело огледало во Боливија и бела американска пустина во Ново Мексико, откривме нешто поблиску до нас.

Фарафра, Египет.

Сместено во срцето на земјата, тој е дел од големата Западна пустина западно од Нил со поврзаниот бедуински град Фарафра. Иако е пустина, има 5.000 жители сместени во калници. Освен нив, постојат и егзотични видови животни како што се чакали, газели, пустински лисици и мачки.

Најинтересниот дел од Фарафра е т.н. Бела пустина (Сахара ал бајда) – национален парк познат по белиот песок, необични карпести формации што многумина ги споредуваат со печурки или конус за сладолед, па дури и стотина извори кои формираат оази среде никаде.

Друг интересен факт е дека Белата пустина се наоѓа веднаш до Црната пустина, која пак се карактеризира со црни ридови во форма на мали вулкани. Тие се високи и до 100 метри и претежно се темни пригушени бои кои варираат од црвена до црна крв. Откако на неговиот раб беше откриен скелет на диносаурус, тој беше прогласен за природен резерват во 2010 година.

Се разбира, ќе ви биде тешко да стигнете тука без помош на локални водичи и добро теренско возило. Најдобра опција е да ја препуштите организацијата на бедуините, бидејќи тие знаат каде можете да видите дополнителна содржина како што се т.н. Кристалните планини, долината Агабат каде се мешаат речиси златни и бели бои, и тие исто така можат да организираат кампување со традиционално домашно јадење.

Бидете подготвени за високи температури кои можат да достигнат дури 47 степени во лето. Можеби затоа е идеална дестинација за оние кои сакаат бела зима, но потопла варијанта. Во декември, просечната температура е пријатна 20 степени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris