Некои носат дупли маски со надеж дека ќе ги заштитат повеќе – еве што мислат епидемиолозите за тоа!

30 јануари, 2021
аски

Американските здравствени власти долго време ги советуваа луѓето да носат трислојна маска од платно, хируршка маска или маска N95 за да се заштитат од ковид-19.

Но, некои, вклучително и многумина на неодамнешната инаугурација, ги удвоија своите маски за да создадат дополнителна заштитна бариера.

Американскиот епидемиолог Ентони Фаучи ја поддржува оваа идеја за носење две маски истовремено. Тој смета дека е добра идеја, особено сега кога се појавија нови варијанти на корона вирусот, кои за првпат беа откриени во Велика Британија и Јужна Африка.

„Ако имате само еднослојна маска, ставете уште еден слој, тоа би можело да биде поефикасно“, рече Фаучи.

24sata

Со трислојна маска, секој слој има своја намена: надворешниот слој штити од капки, средниот слој се филтрира, а внатрешниот слој апсорбира течности како плунка и пот.

Друг начин да се користи двоен слој може да биде употреба на платно двослојна маска со штит за лице, иако постојат некои докази кои сугерираат дека маската е поефикасна од штитот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber