Никогаш не треба да се пие пиво после вино: Дали е вистинита оваа теорија за мамурлак?

4 јануари, 2021
pivo-640x481


Старото правило е: не пијте пиво по вино! Сепак, дали е тоа навистина точно?

Сега е научно испитано дали навистина има нешто во овој „мит за мамурлакот“. Честопати постои непишано правило дека никогаш не треба да се пие вино прво, а потоа пиво – ако и двата пијалаци се пијат, тогаш треба да се пие во обратен редослед. Наводно, оние што строго се придржуваат до тоа треба да имаат полесна и појасна глава следниот ден – мамурлакот им паѓа полесно. Но, што всушност е точно во врска со оваа теорија? Научниците неодамна се обидоа да дојдат до вистинскиот одговор.

Научниците ја тестираат теоријата за мамурлак „нема пиво после вино“. Германските научници неодамна се обидоа да тестираат дали е правилно ова правило. 90 испитаници учествуваа во тестирањето. Една група испитаници прво мораше да испие неколку чаши пиво, а потоа и неколку чаши вино. Другата група го направи токму спротивното. Ефектите од потрошувачката мораше да бидат евидентирани многу прецизно, вклучително и податоци за повраќање и други непријатни несакани ефекти. Како резултат, групите мораа да испробаат поинаква комбинација на пиво и вино.

Истражувањата покажуваат: редоследот на пиво и вино не е важен. Резултатите од истражувањето се објавени во престижното американско научно списание „American Journal of Clinical Nutrition“ . Значи, во реалноста, не е важно дали прво пиете пиво или вино. Количината на конзумиран алкохол е клучна за состојбата на мамурлак. Значи, се чини дека не важи старото правило.


Сериозната позадина на ваквите истражувања за алкохолот: Опасностите од конзумирање алкохол се добро познати – луѓето можат брзо да станат зависни. Краткорочните последици од мамурлакот, пак, се помалку истражени: на пример, мамурлакот може да предизвика опасни несреќи. Истражувањата треба да помогнат во нивно разбирање и препознавање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber