„Нутела е создадена како паметно решение за незгоден проблем“

5 февруари, 2021
нутела

Слаткарот Пјетро Фереро дошол на идеја да направи сладок намаз од лешници, шеќер и мала количина сурово какао бидејќи била немаштија. Смесата ја обликуваше во леб што може да се исече и да се сервира на леб.

Првиот светски ден на нутелата беше прославен на 5 февруари 2007 година, а основач на таа идеја беше американската блогерка Сара Росо. Таа толку многу го обожава овој извонреден ширење чоколаден намаз што мислеше дека Нутела заслужува да го помине денот. Таа брзо се здоби со следбеници кои ја прифатија идејата и почнаа повеќе да ѝ посветуваат внимание на Нутела тој ден или преку објавување на разни рецепти, интересни работи, фотографии …

Некои членови откриваат што најмногу одговара на вкусот на тоа ширење, организираат тематски забави и слично. Тие ги покануваат сите истомисленици да им се придружат и да објават фотографии од нивните креации „Нутела“ на социјалните мрежи со хаштаг #worldnutelladayday.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber