Откриен дежурен „полицаец“ во човечкиот имунитет чија задача е да внимава на коронавирусот и зошто телото понекогаш ги игнорира неговите предупредувања

13 јануари, 2021
62017661-virusna-infekcija

Научниците идентификуваа антивирусен протеин кој открива репликација на вирусот во клетките и кој го контролира имунолошкиот одговор на вирусот SARS-CoV-2.

Идентификуван е сензор за протеини во човековите бели дробови како откривање на вирусот SARS-CoV-2 и испраќање на сигнал до имунитетниот систем дека е време за антивирусен одговор. Откритието е направено од научници од Институтот за медицински откритија Санфорд Бурнхам Пребис во Калифорнија.

Студија за откритието е објавена во научното списание Cell Reports, а таа студија дава увид во молекуларната основа на тешката форма на болеста и може да доведе до нови стратегии во третманот и превенцијата на Ковид-19.

Нашето истражување покажа дека протеинот MDA-5 е имунолошки полицаец кој има за задача да внимава на вирусот SARS-CoV-2 и да повика на засилување кога е време да го стори тоа, вели Сумит Чандра, директор на програмата за имунитет и патогенеза на институтот студии

MDA -5 препознава вируси кои се размножуваат во белодробните клетки и го активира интерферонот, главниот заштитник на нашето тело од првата борбена линија во борбата против вирусна инвазија. Без соодветна реакција на соодветниот интерферон на вирусот, вирусните инфекции можат да доведат до смртоносни воспалителни реакции кои излегуваат од контрола, додава Чандра.

Во студијата, истражувачите проучувале 16 вирусни протеини кои се врзуваат за RNK во човечките епителни бели дробови и го идентификувале MDA -5 како најдоминантен сензор одговорен за активирање на интерферон. MDA -5 открива двојно заглавувачка вирусна RNK, форма што ја добива новиот коронавирус кога се размножува за да се прошири инфекцијата.

Пред оваа студија, беше познато дека активирањето на интерферон е клучно за да се координира имунолошкиот одговор на вирусот, но чуварот што го контролира процесот досега беше непознат за научниците.

Разбирањето на биологијата на вирусот и начинот на откривање на g е од најголема важност за контрола на инфекцијата и спречување на ширење на болеста. Вирусот SARS-CoV-2 се чини го оневозможува вродениот имунитет на системот за следење на човечкото тело, кој, во случај на вирусот SARS-CoV-2, е контролиран од MDA -5, со што се спречува активирање на интерферон. Тоа е реакцијата на интерферон што подоцна доведува до активирање на многу гени кои започнуваат антивирусна активност, а податоците сугерираат дека оваа активност ни е потребна за да ги контролираме раните фази на вирусна инфекција и да ги избегнеме најлошите резултати на Ковид-19, вели Чандра.

Можно е критично болни пациенти да имаат недостаток во испраќање сигнали до интерферони. Ова истражување отвора нови пристапи во третманот што ја зголемуваат јачината на сигналот MDA -5 кон интерфероните со цел да ги активираат повеќе во раните фази на болеста и да ја спречат нејзината тешка форма, истакна Чандра на крајот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber