Овој ден на вљубените почастете се со храна која буди страст! Откриваме 10 лесно достапни и здрави афродизијаци за зголемено љубовно задоволство!

13 февруари, 2021
collage-47

Не ви требаат научни докази за да се осмелите да пробате храна за која се смета дека е афродизијак. Познато е дека интензивните плодови, како што се чилиите, ја зголемуваат циркулацијата на крвта во телото, па дури и – гениталиите. Состојките како какаото секогаш не прават среќни, а некои овошја и школки освојуваат со изглед кој ги поттикнува валканите мисли.

Тие и многу други намирници имаат едно нешто заедничко – тие го зголемуваат сексуалниот нагон и собираат енергија. Во пресрет на Денот на вљубените, откриваме 10 омилени и лесно достапни афродизијаци.

Верувањето во афродизијачки искуства се практикува уште од античко време, можеби уште од времето кога потекнува божицата на љубовта, по кого овие супстанции го добиле своето име – Афродита. Афродизијак може да биде храна, пијалок, активности или мириси или што било што го зголемува либидото. Според порталот Холмс Плејс, овие 10 лесно достапни и здрави намирници ќе го подобрат задоволството на љубовта. Според легендата, еден од најпознатите заводници во историјата, Казанова, наводно конзумирал над 50 остриги на ден.

Релаксирачкиот и стимулирачки ефект на школките им е познат скоро на сите, а едно истражување на Харвард одлучи научно да го испита. Откриле дека паровите кои редовно ја консумираат оваа храна имаат подобар сексуален живот и поголема шанса да создадат потомство. Тајната лежи во цинкот, кој го подобрува дејството на тестостеронот, и го има во изобилство во лушпите.

Чоколадо

Дури и ако не се декларира како афродизијак, познато е дека оваа храна е одлична за подигнување на расположението. Докажано е дека неговата потрошувачка ослободува хормон на возбуда и ослободување од болка – ендорфин. Предлагаме да изберете што е можно темно чоколадо со висок процент на какао, бидејќи неговите состојки се одговорни за лачење на хормоните среќа, допамин и серотонин.

Лубеница

Мажите сакаат да ги споредуваат женските атрибути со ова овошје, но малкумина знаат дека лубеницата делува како природна вијагра благодарение на аминокиселината цитрулин која ги релаксира и проширува крвните садови. Бидејќи сезоната на лубеница сè уште не е на прагот, можете да најдете цитрулин во тиква, краставица и грејпфрут.

Сега имате одличен изговор да го започнете Денот на вљубените со срдечна супа од тиква и да продолжите со освежителна салата.

Ореви

Како и оние во морето, и овие плодови се богати со цинк, што го подобрува машкиот хормон тестостерон. Познато е дека оревите од бор помагаат во сексуалната издржливост уште од средниот век. Малку е подобро и поедноставно од тестенините во сос од песто што можете да ги подготвите со сечкање борови ореви со босилек, лук и маслиново масло, а за десерт се предлагаат слатки бадеми и неизбежни лешници.

Авокадо

Ова егзотично овошје им било познато на античките Ацтеки како „ahuacatl“ или во превод „дрво од тестиси“. Ако тоа не е доволна причина да ја консумирате оваа храна на Денот на вљубените, ќе додадеме дека е богата со витамин Б6 и фолна киселина кои се клучни за здрав и жив сексуален нагон. Фолната киселина ја зголемува енергијата, а витаминот Б6 ја организира и стабилизира работата на хормоните.

Јајца

Ако мислите дека ова е обична игра на зборови, се лажете! Иако дејството на афродизијаците понекогаш се сведува на плацебо ефект, не мора да се сомневате во јајцата, бидејќи тие се богати со аминокиселина Л-аргинин. Дејствува како стимулатор на крвните садови, затоа препорачуваме да подготвувате јајца за појадок во пресрет на Денот на вљубените, ако тие веќе не се во вашата дневна исхрана.

Мед

Запомнете го вашиот меден месец или замислете како ќе изгледа. Името не настана случајно – стариот обичај беше да им се дава медовина на младенците. Медот ја зголемува енергијата благодарение на бор, и покрај тоа го регулира нивото на естроген и прогестерон. Ако сакате да бидете вредни како пчелите на ноќта на вљубените, посегнете по оваа храна – тоа ќе биде одлично за предиграта.

Спанаќ

Да се ​​истакне дека оваа храна делува и како природна вијагра, неизбежно е повикувањето на популарната култура. Ако сакате да бидете силни и моќни како Попај, не штедете на внесувањето на овој зеленчук. Спанаќот е богат со магнезиум и ја стимулира циркулацијата, па затоа ќе има корисен ефект врз целото тело. Ако не ви се допаѓа, и барате зеленчук што делува како афродизијак, започнете рана жетва на аспарагус.

Јагоди

Богатството на витамин Ц и цинк е поврзано со сите бобинки, но јагодите секако се најмногу поврзани со сексуалниот нагон. Тие се вообичаени адути во скокотливи филмски сцени и никој не ви забранува да ги пресоздавате во реалниот живот. Витамините што ги содржат ја подобруваат сексуалната функција, а покрај тоа содржат само 33 калории на 100 грама, за да можете да уживате во нив бесконечно.

Црвено вино

Препораката што ја оставивме за последна е: не претерувајте со храната ако сакате да го одржувате либидото на високо ниво! Иако ниту црвеното вино не е малку калорично (една чаша брои 85 калории), овој „нектар на боговите“ го заслужува своето место на романтична вечера.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris