Пет хрватски острови кои се дефинитивно рај на Земјата (ФОТО)

28 мај, 2021
58387351360af57afabbba600326914_692x460

Хрватска нуди многу. Со над 1.200 острови, понекогаш е тешко да се избере вистинската дестинација за одмор.

Хрватска е целосно зачудувачка земја, како во однос на природното и културното наследство, така и во однос на одличната гастрономија и искуството што им го нуди на своите посетители. А еве САМО 5 острови во Хрватска кои нема да остават никого рамнодушен.

Дуги оток

Дел од островите Задар, Дуги оток е еден од најголемите и најдобрите острови во Хрватска, сместен покрај брегот. Најдобро од сè, навистина е лесно да се стигне до Дуги оток со траект од Задар до Брбињ (на Дуги оток). Обавезно посетете ја прекрасната плажа Сахарун и некои од семејните лозја на островот. Упатете се и на западниот брег, поради високите карпи и нерамни брегови, а ако сакате да јадете добра риба или свежа морска храна, одете кон градот Сали.

Шолта

Шолта е веројатно еден од најубавите острови во Хрватска, а неговата голема предност е што е лесно достапен со траект од Сплит. Можете лесно да ја посетите Шолта преку еднодневно патување и да поминете некое време во луксузен и рустичен пејзаж. Започнете да ја истражувате Шолта со посета на лозјата и маслиновите градини на локалните семејства и во одреден момент изнајмете велосипед, мотор или кабриолет затоа што Шолта е еден од најдобрите острови во Хрватска за истражување на „две“ тркала.

Свети Климент

Свети Климент е дел од ланецот острови Паклени лоциран јужно од Хвар.

Доколку престојувате во Хвар, не заборавајте да се упатите кон овој прекрасен, недопрен рај на земјата што ќе го направи вашето лето уште попосебно.

Островите Паклени се сметаат за најубави на Јадранот, а своето име го добиле според паклини, еден вид борова смола, што се користела во бродоградбите.

Интересно е како на почетокот островите биле користени како погребно место, додека денес тие се неопходна станица за многу туристи кои доаѓаат на Хвар.

Островот Првиќ

За секој што сака вистински одмор, Првиќ е совршен избор. Постојат многу причини зошто е тоа така. Сместен е неколку минути со такси-брод од Шибеник или Водице, нема автомобили и сообраќај и е доволно мал за да го помине целиот за еден ден, а сепак е доволно голем за да најдете ново место за уживање секој ден. На островот има две типични далматински рибарски села: Првиќ Лука и Чепурин, и тие се меѓусебно поврзани со пат долг еден километар и може да се движите околу островот пеш или со велосипед бидејќи на автомобилите им е забранет пристап.

Колочеп

Сместен на самиот југ, западно од Дубровник, се наоѓа најјужниот хрватски остров и уште еден каде автомобилите се само илузија. На самиот остров нема пат, а единствениот значаен пат на островот е бетонски пат што поврзува две населби – Горње Чело и Доње Чело. Двете населби се на петнаесет минути пријатно одење. Оддалечен е само 5 километри од пристаништето Груб во Дубровник, со кое е поврзан со десетина редовни фериботски линии на ден. Ова е остров за целосна релаксација, а на него ќе најдете претежно песочни и плажи со камчиња. Ве советуваме да го резервирате вашиот одмор однапред, бидејќи понудата за сместување е ограничена. Сепак, областа на островот е само 2,35 квадратни километри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris