Покријте го огледалото и фрлете паричка: Се чинат бизарни, но и денес веруваме во нив – ОВИЕ СЕ ЛУДИ СУЕВЕРИЈА oд кои сè уште се плашиме

6 април, 2021
бизарни суеверија

Се смееме на некои од нив, а другите ги практикуваме толку несвесно затоа што тие беа всадени во нас уште од времето кога бевме деца и така остана.

Иако тие не се застапени во нашето општество како во некои минати времиња, сепак некои луѓе се суеверие и веруваат дека некои потези ќе ги спасат од „злите духови“ и лошите настани. Некои од нив станаа дел од нашето секојдневие и повеќе не ги ни гледаме како на еден вид суеверие.

Некои се толку стари што би се „онесвестиле“ кога ќе слушнете од кога датираат, а ние ги правиме и денес. Се смееме на некои од нив, а другите ги практикуваме толку несвесно затоа што тие беа всадени во нас уште од времето кога бевме деца и така остана.

Да тропнеш на дрво – тропање на дрво беше вообичаена практика на античките свештеници да повикуваат души, духови на дрвјата, да им помогнат да го истераат злото или да ги исполнат желбите, а голем број луѓе го прават тоа и денес.

Лук против зло – лукот е растение силно поврзано со Марс. Марс е планета што ја отфрла лошата среќа, го брка злото и наводно се повикува на среќа кога се коцкаме. Тој му дава на лукот аура на заштита, способност да го истера злото, да се повика на среќа и да ја разбие лошата карма. Затоа, лукот денес често се користи како форма на заштита.

Покривање на огледало – оваа практика ја започнале вештерки кои го покривале огледалото додека спиеле затоа што верувале дека огледалото е премин кон други светови. Некои веруваат дека огледалото може да ја долови душата на една личност. Затоа многу луѓе го покриваат огледалото додека спијат затоа што се плашат од непознатото.

Бегајте од бројот 13 – бројот 13 има толку лоша репутација што многумина одбиваат да седат во авион на тоа место или да резервираат хотелска соба со тој број. Ова сè уште присутно суеверие произлегува од верувањето дека бројот 13 ја нарушува совршената рамнотежа на бројот 12: Има 12 месеци во годината, 12 олимписки богови, 12 часа на часовникот, 12 апостоли, 12 потомци на Мухамед, 12 хороскопски знаци, а бројот 13 ја нарушува таа „совршена рамнотежа“.

Фрлање сол – Вообичаена практика во минатото да се одвратат злите духови беше фрлање сол. Ова суеверие се заснова на својствата на моќта на солта да го истера злото. Ова суеверие остана широко распространето во Скандинавија и Велика Британија до денес.

Детелина со четири лисја – Ова суеверие започна во Ирска, но наскоро се прошири низ целиот свет. Причината за ова е што вештерките користеле детелина со четири лисја како алатка за да се повикаат на среќа во љубовта и да ги отфрлат лошите дела.

Фрлање парички во фонтана – луѓето ширум светот фрлаат парички во реки, езера и фонтани. Оваа традиција започнала уште во античко време затоа што луѓето верувале дека водниот дух ќе ги исполни нивните желби. Затоа, кога ќе фрлите паричка, не барајте паричката да ви ја исполни желбата, туку духот на водата.

Глуварче за среќа – не е невообичаено да се види дете како дува во глуварче во надеж дека ќе поздрави и ќе се оствари замислената желба. Како детелината, вештерките исто така користеле глуварчиња. Тие биле клучни во делата што ја менуваа среќата и ги исполнуваа желбите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris