Згрутчување на крвта и AstraZeneca: „Оваа тромбоза на големите вени е невообичаено лоцирана во мозокот, па дури и поретко, во дигестивниот систем“

6 април, 2021
1435308

Прашања за тоа дали ретки, но сериозни случаи на згрутчување на крвта се почести кај оние кои ја примиле вакцината AstraZenecа отколку кај општата популација и, ако е така, што ги предизвикува и понатаму да ја нарушуваат довербата во вакцината, пишува France Presse пред новата проценка на Европска агенција за лекови (ЕМА)

Европската агенција за лекови (ЕМА) заклучи дека придобивките од оваа вакцина ги надминуваат ризиците и таа треба да продолжи да се користи, а таа институција ќе објави ажурирана проценка следната недела.

Што е заклучено?

Згрутчување на крвта што се случило кај луѓето по вакцинирањето со AstraZenecа, Француската агенција за лекови (ANSM) ги опишува како „многу нетипични“.

„Оваа тромбоза на големи вени е невообичаено лоцирана во мозокот и уште поретко во дигестивниот систем“, коментира агенцијата.

Исто така, го поврзува со состојба која се карактеризира со ненормално ниско ниво на тромбоцити во нашата крв, чија улога е да формираат тромби за да запрат или да спречат крварење.

Германската агенција за регулирање на лекови, Institut Paul Ehrlich (PEI), во средината на март стана првата национална агенција што зборува за зголемен број случаи со овие ретки згрутчувања на мозокот, претежно кај жени од помлада и средна возраст.

Некои специјалисти се однесуваат на таканаречената дисеминирана интраваскуларна коагулација (DIC) во која се формираат тромби низ целото тело.

Состојбата, која се јавува и во екстремни случаи на сепса, вклучува „и тромбоза и крварење“, изјави за француски France Presse, Одил Лауне, член на научно тело што ја советува владата во Париз.

Поврзаност со вакцините

„Каузална врска со вакцината не е докажана, но тоа е можно, а понатамошната анализа продолжува“, рече ЕМА минатата недела. Агенцијата повторно ќе разговара за ова прашање помеѓу 6 и 9 април.

Другите експерти се појасни за симптомите на британско-шведската вакцина.

„Треба да престанеме да шпекулираме дали постои поврзаност или не – сите овие случаи покажуваат симптоми три до десет дена откако биле вакцинирани со „AstraZenecа“, изјави за норвешката телевизија Пал Андре Холм, шеф на тимот на Националната болница во Осло.

„Не најдовме други активирачи“, додаде тој.

Норвешката агенција за лекови ја поддржа проценката, а еден од нејзините лидери, Стеинар Мадсен, рече дека „веројатно има врска со вакцината“.

Францускиот ANSM на крајот објави дека постои „мал“ ризик од „многу невообичаен вид на тромбоза со сличен клинички профил и иста временска рамка“.

Кој е ризикот?

До 31 март, ЕМА идентификуваше 62 случаи на тромбоза на церебрален венски синус (CVST) ширум светот, од кои 44 беа во Европа каде беа дадени 9,2 милиони дози на AstraZenecа, пишува France Presse.

Смртта резултираше во 14 од тие случаи, иако не може конечно да се поврзе со овој редок вид тромбоза, рече Емер Кук, шеф на ЕМА минатата недела.

Во Германија, пријавени се 31 сомнителни случаи на CVST. Пад на бројот на тромбоцити бил откриен и кај деветнаесет од нив, а девет лица починале, објави Paul-Ehrlich Institut.

Германците вакцинирале 2,8 милиони луѓе, што значи дека има нешто повеќе од еден случај на такви несакани ефекти на 100 000 дози.

За Франција, стапката е 12 случаи и четири смртни случаи со 1,9 милиони дози, а во Норвешка пет случаи и три смртни случаи со 120 000 дози.

Велика Британија, која вакцинираше повеќе жители од која било држава со AstraZenecа, со 18,1 милиони дози, до саботата имаше 30 случаи на згрутчување, од кои седум завршија со смрт.

Но, како што е случај со сите лекови, ризиците мора секогаш да се мерат според нивните придобивки.

„Секој би сакал да има лекови што се 100 проценти безбедни, но тоа едноставно не постои“, рече Адам Фин, професор по педијатрија на Универзитетот во Бристол, коментирајќи ги новите забрани на „AstraZenecа“ во Германија и на други места.

„Во моментов, најголемиот ризик во светот за нашите животи е ковид-19“, додаде Фин.

„Треба да останеме фокусирани на потребата да се спречи оваа болест да одземе милиони повеќе животи пред да биде ставена под контрола, а единствениот ефикасен начин да се направи тоа е преку вакцинација.

ЕМА е со ист став.

„Придобивките од вакцината AstraZenecа во спречувањето на Ковид-19, покрај поврзаниот ризик од хоспитализација и смрт, ги надминуваат ризиците од несакани ефекти“, рече таа на 31 март.

Фактори на ризик?

Повеќето случаи на церебрална тромбоза се случиле кај помлади од 65 години, но не е можно да се извлечат заклучоци за возраста бидејќи вакцината им е дадена на повеќето помлади жители до денес.

Фактот дека повеќето случаи се пријавени кај жени потенцијално го одразува само фактот дека меѓу здравствените работници, на кои им е даден приоритет за вакцинација, мнозинството се жени, пишува France Presse.

„Во моментов, испитувањето не идентификуваше никакви специфични фактори на ризик, како што се возраста, полот или претходните нарушувања на коагулацијата во медицинската историја“, рече ЕМА.

Како и да е, откако некои држави ја паузираа вакцинацијата AstraZeneса во средината на март, некои држави го сторија тоа повторно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris