Повеќето се очекувани лесни несакани ефекти, 20 сериозни и без смртни случаи од вакцината против Ковид-19

19 јануари, 2021
62015564-koronavirus-cijepljenje-hrvatska

Сериозните несакани ефекти беа брзо решени со употреба на антиалергиски лекови, по што пациентите закрепнаа.

Агенцијата за лекови (ХАЛМЕД) објави дека досега добила вкупно 139 пријави за сомневање за несакани ефекти на вакцината против КОВИД-19.

Тежината на несаканите ефекти досега е оценета за 116 од нив, со 20 проценти од извештаите се оценети како сериозни и 80 проценти од извештаите се несериозни несакани ефекти, објави ХАЛМЕД на својата веб-страница.

Најчесто пријавени несакани реакции биле локални реакции, како што се болка и оток на местото на инјектирање, проследено со главоболка, треска, замор, слабост, температура и гадење.

Овие се очекувани несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и поминуваат спонтано во текот на неколку дена или со симптоматска терапија (на пр. Ладни облоги, антипиретици и лекови против болки). )

Меѓу сериозните несакани ефекти, најчесто се јавуваат реакции на преосетливост (осум извештаи), кои се манифестираат како осип, пруритус и коприва кратко време по вакцинацијата, што резултира со антиалергиски лекови и закрепнување во сите случаи. Овие беа на возраст од млади до средовечни луѓе.

Според анализата на пријавените несакани реакции на ХАЛМЕД, помал број на несакани реакции биле пријавени кај постара популација и тие не биле сериозни, што е во согласност со податоците од клиничките испитувања. ХАЛМЕД не доби извештаи за сомнителни несакани ефекти со фатален исход.

Добиени се два извештаи за несакани настани, односно настани кои се поврзани со времето на употребата на вакцината и за кои не постои кауза-последична врска со употребата на вакцината. Ова се фатални несакани дејства кај постари лица со сериозна медицинска состојба. Во двата случаи, срцевата слабост беше идентификувана како причина за смртта.

Покрај тоа, беше примена една пријава за лекарска грешка, што не доведе до несакан ефект.

ХАЛМЕД, исто така, објави дека Европската агенција за лекови (ЕМА) добила известување од Норвешката агенција за лекови (НОМА) за проценка на смртни случаи кај постари лица кои добиле Комирнатија против КОВИД-19 од Pfizer и BioNTech во Норвешка.

Станува збор за лица постари од 80 години, со слабо здравје. Според ЕМА, досега во Норвешка се вакцинирани приближно 42 000 лица, а приоритет имаат старите лица и лицата во домовите за стари лица со тешки основни здравствени услови. ЕМА собира дополнителни информации за добиените податоци од норвешката агенција за лекови, кои внимателно ќе бидат прегледани и проценувани за да се утврди дали постои можна врска со вакцината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber