ПОВТОРНО ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ВЛЕЗЕТЕ ВО ФАРМЕРКИТЕ ОД МЛАДОСТА! Природен еликсир кој топи килограми како од шега!

6 февруари, 2021
pexels-anastasia-4728674-660x450

Дали се борите да изгубите вишок килограми затоа што немате време за вежбање или специјални додатоци во исхраната кои ќе ви помогнат во тоа? Оваа храна е богата со незаситени масни киселини, витамини А, Д, Е и големи количини на витамин Б12, кој инаку е редок кај растенијата. Богато е и со минерали како калиум, магнезиум, цинк, железо, фосфор, кобалт, флуор и јод, а содржи и витамин Б5, клучен за производство на еритроцити и полови хормони. Претпоставувате, тоа е јачмен!

Но, јачменската вода е посебна приказна, таа е вистински еликсир на здравјето и одличен сојузник во слабеењето.

Покрај тоа, поради својата алкална природа, водата од јачмен е одлична за регулирање на варењето на храната и помага при запек, хемороиди и гастритис. Овој пијалок се препорачува и во случаи на дијареја, бидејќи ја одржува рамнотежата на цревната флора и помага да се компензира изгубената течност. Можете да додадете јачменска вода во салати, чорби и варен зеленчук.

Состојки:

1 чаша излупен јачмен

1 литар ладна вода

Подготовка:

Исплакнете го јачменот, истурете ладна вода, оставете го да отстои четири часа, а потоа исцедете го. Прелијте го јачменот со еден литар ладна вода и варете додека не зоврие. Намалете ја топлината, покријте и варете околу 45 минути, т.е. додека зрната не омекнат. Изладете и процедете. Ако не ви се допаѓа вкусот, додадете малку мед и лимон. Ако направите поголема количина, зголемете ги количините јачмен и вода пропорционално, ставете во шишиња и чувајте во фрижидер пет дена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber