Познати очила за сонце: од Џеки О до Лејди Гага и Бијонсе

31 јануари, 2021
bb

Една од најинтересните легенди за очилата за сонце го вели ова: Нерон гледал гладијаторски игри преку сафири – тие биле првите познати очила за сонце.

Многу подоцна, околу 1752 година, Џејмс Ајскаг тргна да експериментира со леќи за боење, тој беше убеден дека сините или зелените очила го корегираат видот. Се разбира, модерната историја на овој додаток датира од дваесеттиот век, бидејќи во 1913 година британскиот физичар Вилијам Крукс воведе леќи кои ја блокираат УВ-светлината.

Во тоа време модата се движи – очилата за сонце стануваат неизбежен моден додаток во Холивуд, филмските sвезди се кријат зад кутијата уште во раните 20-ти, а масите купуваат ефтини очила лансирани од снаодливиот Сем Фостер.

Во 1938 година, списанието „Лајф“ напиша: – Очилата за сонце се нов тренд на улиците низ градовите, омилен моден додаток на жените ширум Соединетите држави. Минатата година се продадени дури 20 милиони!

Првите машки наочари
Производството на поларизирани очила за сонце започна во 1938 година, кога Едвин Х.Ленд инсталираше патентиран филтер Полароид во нив.

Во тоа време, Бауш и Ломб, исто така, тргнаа да го освојат светот – дизајнираа очила за американските авијатичари, бидејќи на пилотите им пречеше силното сончево светло за време на возењето, а препознатливиот дизајн го прослави генерал Даглас МекАртур.

Да, токму оваа компанија (позната по своите леќи) ја основаше сега познатата марка Реј Бан, чии модели на Aviator и Wayfarer сè уште ги обожаваат љубителите на ретро дизајн.

Овој тренд е хит и денес, обожаваме сличен дизајн на многу темни очила. Сцената за модни додатоци ја менува Џеки Оназис, нејзиниот стил беше женствен, медиумите го следеа секој чекор.

Темни стилски рамки опкружени со дијаманти
Малата Одри Хепберн беше проследена и од медиумите и влијателна: нејзиниот поглед кон Појадокот кај Тифани во 1961 година, односно сцената во која тажно гледа во излогот на златарницата и се крие зад големи рамки, пишува историја на модата.

Освен богатите жени и актерки, трендовите ги лансираа и музичари, тие беа едни од првите влијанија во стилот на улицата.

Денес носиме и очила за сонце во облик на срце – овој модел го прослави Лолита, односно легендарниот филм Стенли Кјубрик уште во 1962 година.

Лејди Гага и Бијонсе – кралици на очиката
Неодамна, една од оние што гледаат очила како дел од театарскиот стил е – Лејди Гага. Нејзиниот спектар на облеки секогаш го изненадува, воодушевува или едноставно го воодушевува светот.

И Бијонсе знае како да остане во фокусот: нејзиниот избор во видеата е прекрасен, сè одговара дали е поголемо, раскошно. Сончево и славно – отсекогаш била добра комбинација. Индустријата за забава многу ги обликуваше трендовите и стиловите што се менуваа изминатиов век, за да нè врати сите во новиот милениум.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris