Пријавени се 71 несакана реакција на вакцината против Ковид: Ова се 5те најчести несакани ефекти

2 февруари, 2021
sinopharm-sinofarm-vakcina-koronavirus-1-830x0

Агенцијата за лекови ги поканува сите да пријават несакани ефекти, а тоа можат да го сторат преку Интернет на веб-страница

Агенцијата за лекови и медицински помагала пријави 71 несакана реакција на вакцината против коронавирусот од почетокот на вакцинацијата, вели директорот на Агенцијата и додава дека немало неочекувани реакции на вакцината.

Тој изјави дека несаканите ефекти се чести – болно место на апликација, оток, треска, болки во мускулите, температура, дека реакциите траат кратко и дека нема простор за загриженост.

– Сите овие реакции се краткотрајни и минуваат многу брзо. Тие беа предвидени, а исто така се случија за време на клиничките испитувања. Тие се опишани во резимето на карактеристиките на лекот што им биле дадени на здравствените работници – изјави директорот.

Од 71 несакан ефект на вакцината, 47 биле пријавени од здравствени работници, 15 од носители на дозвола лекот, а остатокот од пациенти.

Агенцијата за лекови ги поканува сите да пријават несакани ефекти, а тоа можат да го сторат преку Интернет на веб-страницата на Агенцијата за лекови и медицински помагала.

Директорот нагласува дека најмногу апликации имало за вакцината „Фајзер / Бајнотек“, по што следува кинескиот „Синофарм“ и на крај рускиот „Спутник В“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber