Прирачникот за жени од 1968 година е актуелен и денес: Мора да го прочитате ова!

10 јануари, 2021
238679_profimedia0475126997_ls

Идеална жена? Постои ли? Се разбира не. Но, здравиот прагматизам и елеганција ослободени од илузија ќе бидат корисни. Една дама, остроумна и духовита, малку старомодна и малку авангардна, ги собра правилата за освојување на вистинскиот во еден прирачник.


Потребна е поголема доза на добар, стар здрав разум. После тоа, додадете еднакви количини на иронија, шарм и интелигенција и зачинете го сето тоа со малку цинизам. Тоа е познат рецепт што може да го користат сите жени, без оглед на возраста, со цел успешно да се справат во комплицираниот машки свет.

Една стара дама по име Женевиев Антоан Дарио со години беше директорка на парискиот салон на модната куќа Нина Ричи и љубител на удобен живот, а уште во 1968 година го напиша прирачникот Мажи во вашиот живот.

Нејзиниот забавен и вреден совет не е помалку релевантен денес, а содржи и голем број изненадувања за жени кои не биле ни родени во тоа време.

Шармантна, духовита и малку старомодна, Женевиев е идеална тетка или баба што секоја жена би сакала да ја има. Таа знае дека дијамантите никогаш не се ставаат пред пет попладне, знае како да направи одлично суфле, а знае и како да освои и да задржи маж. Некои можеби се смеат на нејзиното тврдење дека бакнежот во рака е изведен правилно е многу поинтригантен од два бакнежи на образ, но нејзиното знаење за бескрајната динамика на машко-женските односи е несомнено.

„Кога започнав да ја пишувам оваа книга, мислев дека мажите се многу подобри од жените. Подоцна, бев принудена да додадам дека тие секогаш правеа сè за да ги попречат жените да развиваат сопствени способности и да ги одржуваат на нивна служба “, вели таа во воведот.

Мажите се како мачки

Женевиев е убедена дека мажите се најинтересната „работа“ во животот на жената и дека се како мачки – мора да дадете се од себе за да ги забавувате.

Првиот „бабин совет“ е бесконечно стар како цивилизација и е вечен: Нека живеат барем малку во верувањето дека имаат команда. На тој начин, ќе можеме да правиме што сакаме.

Друг совет: Мажот е како дете, треба да се воспитува и да се води грижа за него. Наместо да критикувате, треба да им понудите различни решенија: да купите добри кошули и вратоврски, да ги потсетувате на време на годишнината од брак или роденденот и, што е најважно, да ги туширате со комплименти.

Мажите не прифаќаат совети ако тие самите не го побарале, но тие се многу суетни. Ако ТОЈ тврдоглаво носи неподносливо грди чорапи, соодветната фраза гласи: „Оние памучни темно сини чорапи ти стојат прекрасно“. Бидете прагматични, советува Мадам Дарио, која имаше само еден сопруг, избран затоа што беше многу смешен како млад човек. Ако ‘рчи, спие во друга просторија, заборавете на апсурдното правило дека секогаш мора да бидете заедно. Обидете се да готвите добро, но со малку маснотии, тој ќе ви биде благодарен до крајот на животот. Бидете методични секретаркаа, лукава гардероберка и совршен психолог.

Добро, но каде е љубовта во сето ова?

Физичка привлечност, заљубеност, претерување во сексот. Сето тоа има многу малку врска со љубовта, особено бракот или многу долгата врска. Да се ​​живее со еден човек значи да се формира тим, да се најде заемна поддршка. Подобро е да имате еден партнер со кого можете да споделувате многу задоволства отколку оној со кого ќе уживате само во една вечер, најчесто, ефемерен (во кревет, на пример). Вие, се разбира, избирате човек со срце. Но и со главата. Многу е важно „да го имате вашиот денар“, жената не треба да престанува да работи по секоја цена, иако, во секој случај, подобро е да се омажите за богат човек. Не премногу богат, бидејќи тој е обично каприциозен и премногу зафатен.

Ако сопругата е интелектуалец, а сопругот се збогатил со продажба на излечени производи од месо, таа може да умре од досада на луксузна јахта. Милионерите се совршени за многу млади девојки, незаситни кога станува збор за материјални добра. Ако не сте такви, и сакате да бидете среќни, не поставувајте си премногу висока цел.

Бидете секогаш толерантни, дури и кога роговите, т.е. каприците во прашање.

Преправајте се дека не знаете ништо додека не биде можно поинаку. Почекајте да помине еуфоријата во весникот, обично девет од десет сопрузи се враќаат дома – посреќни и поверни од порано. Жените кои сакаат да ги изневерат своите сопрузи го имаа истиот проблем тогаш, како и денес – тешко е да се најде предмет со задоволителни карактеристики. Вистински љубовник е секогаш достапен, духовит и романтичен. Во случај да пронајдете, мора да најдете убедливо алиби. Додека сте во брак, редовно одите во теретана, одите во библиотека или козметичар, така што нема да биде невообичаено кога ќе почнете почесто да изостанувате.

Развод со добри последици

Друг совет е да избегнете брак на долг рок, ако е полн со пречки и непријатни настани, подобар е разводот, со „добри последици“. Мадам Дарио препорачува да не брзате со деца, но исто така и да не се откажувате целосно од нив. Постои и дополнителна забелешка дека мажите, за разлика од децата и кучињата, не сакаат прекумерно гушкање. Паметно дозирајте приказ на нежност, нека бидат посакувани. Во посебен додаток за татковците, синовите и пријателите, тој ги советува жените да не ги освојуваат сите мажи: машките пријатели се многу скапоцени, а хомосексуалците се исто така забавни, треба да се има трпеливост и многу љубов со синовите, да не се влегува во судир дури и кога нивните свекрви се неподносливи.

Дали жената може да го стори сето ова?

Само бидете храбри, бидејќи недостасува нешто друго: да знаете како достоинствено да остарите, да не барате помош од естетска хирургија, туку едноставно да „мислите младо“. За да се утешите со таква макотрпна работа, еве што треба да стори идеалниот сопруг: да ве освои со неговиот привлечен изглед, заводливиот начин на изразување и завидната сметка во банка. Да се ​​биде поет, учител и неуморен љубовник. Но, по медениот месец, тој мора да се грижи за своето постоење и да заземе високо место во општеството. И, доколку е потребно, да се претвори во електричар, водоводџија, ѕидар… Како татко, тој треба да биде нежен, но решен и сериозен, спонтан и забавен. Како 50-годишник, тој не смее да се заљуби во девојка двојно помлада од неговата возраст и да бега од дома, треба да му се посвети на голфот и на семејството.

И, на крајот, тој не смее да умре прерано (оставајќи ве неутешена) или предоцна, туку во вистинско време, со цел да го задржите во најдобро сеќавање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris