Психолог открива што значи кога некој ве прогонува и брка во сон: Еве како ве предупредува потсвеста!

4 февруари, 2021
241115_shutterstock-1083201401_ls

Репресираните емоции се прелеваат од животот во соништата, објаснува експертот

Секој човек сонува, само сите не се сеќаваме на нашите соништа. И сите понекогаш имаме кошмари, соништа кои нѐ будат, нè плашат и нè потат.

Некои лоши соништа се резултат на нашите внатрешни конфликти. Емоцијата се буди во нас, но веднаш ја потиснуваме користејќи го нашиот свесен ум.

„Емоцијата подоцна наоѓа начин да се изрази, а тоа се случува во нашите соништа“, објаснува психологот Ханан Парвез.

На пример, наидете на профил на пријатели од минатото на социјалните мрежи со кои не сте комуницирале долго време. Додека размислувате за него, запомнете некои од неговите лоши црти. Ова ќе ве натера да размислите дали навистина треба повторно да се видите.

Со тоа, вие свесно ја потиснавте желбата да се сретнете, па веројатно ќе ја видите во сон како израз на потиснати емоции “, сликовито опишува тој.

Нагласува дека потиснувањето на емоциите не се случува само кога тоа го правиме свесно, но и кога, од која било причина, изразот на емоции е загрозен.

„На пример, почнувате да размислувате за јадење чоколадо. Тогаш одеднаш ви се јавува некој важен за вас. Одговарате на повикот и заборавате на конзумирање чоколадо. Емоциите или желбата да јадете чоколадо немаа шанса да влезат во вашата свест. Вие ненамерно сте ги потиснале.Поради такви работи, честопати се чини дека сонуваме тривијални работи“.

Ако сонувате дека се соочувате со напаѓач, но борбата не престанува, тоа може да значи дека се чувствувате заглавени во животниот проблем и не гледате излез.

Како што вели, има соништа кога, на пример, сонуваме за пријател кој е наш пријател во реалниот живот. Но, има и симболични соништа.

„Откривањето на симболиката на сонот може да биде незгодно. Добар почеток е да се запрашате: На што ме потсетува овој симбол? Што прво ми паѓа на памет?. Умот користи асоцијации за да создаде симболика. Симболите се субјективни и можат да варираат од личност до личност. На пример, летањето кон една личност може да биде слобода, до друг успех или вознесение над другите луѓе“, објасни психологот.

Овој тип на сон, каде сонуваме дека некој нè прогонува, е почест отколку што всушност мислиме.

За поголемиот дел од нашата еволутивна историја, бегството од нешто што нè прогонува е клучно за нашиот опстанок. Тоа е механизам длабоко вкоренет во нашите мозоци. Ако вашиот ум сака симболично да пренесе избегнување, најдобриот начин да го направите тоа е прогонство. Бегството и прогонството се лесно достапни асоцијации за избегнување што умот може да ги користи. Ова го покажува дури и на нашиот јазик со реченицата: „Зошто бегаш од своите проблеми?“ – вели Ханан Парвез, и додава:

„Ние сме толку фасцинирани од бркање и прогонство што многу популарни филмови вклучуваат продолжено бркање и изгледаат забавно за повеќето луѓе кои со нетрпение го очекуваат исходот од потерата. Во соништата за прогонство буквално бегаме од нашите проблеми. Може да биде секаков вид на грижа, од здравје до финансиска до љубовни проблеми.

Значи, ако избегнувате сериозен и важен проблем во последно време, понекогаш вашиот ум треба да го заспие проблемот, преку прогонство за да ве „присили“ на дело.

– Замислете кошмари како вашата потсвест која ве фаќа за раменици и брзо „тресе“ со цел да ве разбуди во врска со важен проблем што упорно го избегнувате – рече психологот и истакна дека соништата во кои некој нè прогонува може да бидат јасни или симболични .

На пример, во сон може да ве брка личност што ја познавате, а во реалниот живот може да има некоја причина да ве прогонува. Ова е вистински проблем, а не симболика.

Слично на тоа, ако повредите некого во реалниот живот, можно е да сонувате како тој човек ве брка, додека бегате во паника.

„Сонот може да ја рефлектира вашата вина што се обидувате да ја избегнете или стравот од одмазда на таа личност“, објасни Парвез.

– Но, соништата можат да бидат прикажани и со симболи. Фигурата што ве прогонува тогаш може да биде личност, животно, чудовиште, дух или дури и некој сосема непознат или нешто друго.

Вашиот ум не знае како да претстави, да речеме, финансиски проблеми, така што може да се претстави како сон во кој ве прогонува сиромаштијата “, заклучува тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber