Работи што можете да ги направите навечер за да го олесните мокрењето наутро!

19 јануари, 2021
cb644214-2dd0-42dc-8433-72e393b8826a

Постојат многу придобивки од големо мокрење наутро: на пример, помалку надуеност. Или знаење дека сте го направиле тоа дома, за да не мора да трчате до најблискиот тоалет во текот на работниот ден. Но, не е задолжително да вршите нужда секое утро. Имено, сè што е помеѓу три столици на ден до дури три неделно е сосема нормално, според Клиниката Кливленд. Сè додека останете доследни на вашата шема, не мора да вложувате посебни напори да извршувате дебело црево на дневно ниво, вели Арон Мартин, гастроентеролог од универзитетската болница Џеферсон во Филаделфија.

Меѓутоа, ако знаете дека треба да одите во тоалет и сакате да ги забрзате работите, постојат некои работи што можете да ги направите навечер за да направите големо мокрење наутро.

1. Пијте вода

“Една од главните функции на дебелото црево е да му помогне на вашето тело да апсорбира вода. Ако сакате да имате големо движење на дебелото црево, важно е дебелото црево да гледа доволно вода – а тоа значи да бидете хидрирани”, вели Арон Мартин.

2. Направете грав да биде дел од вечерата Диетата што влече вода во дебелото црево е неопходна за правилно варење. И овој вид диета е богат со растителни влакна. Затоа Мартин препорачува да јадете 20 до 30 грама влакна на ден. Но, проверете дали сте добиле околу една третина од тоа за време на вечерата, во зависност од тоа колку оброци и закуски обично јадете на ден. Во принцип, најдобра храна богата со растителни влакна се гравот и другите мешунки.

3. Земете дневен додаток на влакна

Ако имате проблем со преуредување на вашата диета или ако знаете дека имате недостаток на влакна, др. Мартин вели дека можете да бидете сигурни дека добивате доволно хранливи материи добивајќи нешто како школка од псилиум, што е природно влакно.

4. Прошетајте по вечерата

“Колку сте поактивни, толку подобро. Ако сте активни барем еднаш на ден, тоа ја поттикнува подвижноста на дебелото црево да ви помогне да имате големо движење на дебелото црево”, вели др. Мартин.

5. Пијте чај од сено

Сено е растение кое има стимулирачки ефект врз дебелото црево, и може да биде корисно при лесна и повремена констипација, вели др. Мартин. Имајте на ум дека овие чаеви обично ветуваат благи лаксативни ефекти во рок од шест до 12 часа по пиењето. Ако никогаш порано не сте го користеле и не сте сигурни како вашето тело ќе реагира, можеби ќе треба да бидете сигурни дека немате некои важни обврски следното утро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber