Раде Шербеџија повикува на акција и заедништво: “Кога ќе останеме без зборови ни преостануваат само делата”

2 јануари, 2021
1381158.jpeg


По повод денешниот ден на жалост, беше објавено трогателно видео на неговиот профил на Facebook, направено од црно-бели фотографии од областа уништена од катастрофалниот земјотрес, од Фондацијата „Солидарност“, Фондацијата за човекови права и солидарност, и нивниот апел за собирање пари за обнова на уништените домови. Раде Шербеџија се вклучи без многу размислување.


Кога ќе останеме без зборови, владее тишина. Црна. Длабока. Неутешна. Страдањето на еден станува страв за сите нас. Тогаш ни останува само едно: да направиме чудо после катастрофа. Да изградиме нови животи од урнатините. Од болка да најдеме надеж. Од тагата да ја ослободиме силата. Заедно. Упорни. Упорни. Да дејствуваме како едно. За сè. За живот. Зашто, кога ќе останеме без зборови, ни преостануваат само делата.


Ова се зборовите што Раде Шербеџија ги изговара во трогателно видео, направено од црно-бели фотографии од областа Банија, за што се одговорни фотографите на Агенцијата за фотографии и видео Пиксел.


Без многу размислување, тој одговори на повикот на Фондацијата Солидарност, кој им помага на оние на кои им е најпотребна во моментот. Како што е наведено под видеото објавено на нивниот официјален Facebook профил, „Тагата ќе ја претвориме во сила и заедно ќе ги обновиме куќите и душите на граѓаните на Банија“.


Донациите на Фондацијата „Солидарност“ и Фондот 5.5 ќе им помогнат на жителите на Банија чии куќи, станови, домови и животи беа уништени од земјотресот. Може да се придружите преку донацијата на Фондацијата Солидарна – https://solidarna.hr/donirajte или преку овие опции:

-преку апликацијата KEKS Pay или преку Paypal http://paypal.me/solidarnauplatom на -ненаменската сметка на Фондацијата за солидарност за кризни состојби – Сметка за итни и кризни активности: HR2424020061500078406; Цел: СОЛИДАРНОСТ СО ПЕТРИJAА & СМŽ; Број на повик: 01-2021 SWIFT SWIFT / BIC: ESBCHR22

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris