Рецептот за да станете подобар љубовник – совети кои докажано функционираат!

2 февруари, 2021
befunky-collage_EzsfSmi

Вашата сексуална самодоверба започнува од тоа како се чувствувате за себе. Тоа е под влијание на минатите и сегашните искуства и е важен дел од вас како целина, затоа е важно понекогаш да обрнете внимание на тоа.

Иако многу луѓе можат да препознаат кога немаат самодоверба, луѓето честопати занемаруваат да ги земат предвид своите чувства околу нивното „сексуално јас“. Како луѓе, ние сме сексуални суштества, без оглед на тоа како се чувствуваме во врска со сексот или сексуалноста. Вие сте цела личност составена од многу делови, и вашето „сексуално јас“ е важен дел од вас. Сепак, многу луѓе се борат да се поврзат со оваа област на себе заради ниското сексуално самопочитување.

Што е сексуално самопочитување?

Вашата сексуална самодоверба се однесува на:

  • чувства кон вашето тело
  • доверба во вашeто сексуално чуство
  • вашите сексуални чувства на вредности и што придонесувате за време на сексот или не
  • како интимно се поврзувате себе со другите
  • вашиот поглед на вашата сексуалност

Вашата сексуална самодоверба започнува од тоа како се чувствувате за себе. Тоа е под влијание на минатите и сегашните искуства и е важен дел од вас како целина. Без оглед на тоа како се чувствувате за сексот, вашата сексуална самодоверба е важна. Важно е исто како и целокупната самодоверба. Вашата целосна самодоверба влијае на секоја област во вашиот живот, а истото го прави и вашата сексуална самодоверба.

Како да ја подобрите вашата сексуална самодоверба и да станете подобар љубовник?

Кога вашата сексуална самодоверба не е точно на вистинското место, како можете да очекувате пријатно и исполнето сексуално искуство со некого кога се чувствувате лошо за себе? Вашата сексуална самодоверба заслужува поттик. Ако сте фокусирани на личен раст и сакате да видите подобрувања во вашите односи, време е да се фокусирате на негувањето на вашето „сексуално јас“.

Еве три чекори за да започнете:

  1. Зголемете ја вашата сексуална самодоверба

На скала од 1 до 10, со 1 како многу ниска и 10 како многу висока оценка, рангирајте како моментално го гледате вашето „сексуално јас“. Запишете го бројот што го избравте и означете го како тековен. Потоа, размислете како сакате да се чувствувате кон вашето „сексуално јас“ во иднина. Запишете го бројот што сакате да го претставувате вашето сексуално самопочитување и означете го како иднина.

  1. Свртете го вашиот негативен внатрешен монолог

Направете список со вашите мисли, верувања и работи што си ги кажувате за вашето „сексуално јас“ – дури и ако некои од нив потекнуваат од други, а оттогаш сте ги прифатиле во вашиот наратив. Обидете се да идентификувате најмалку пет од нив.

Следно, препишете го секој од нив за да бидете пореални и простете си. На пример, ако напишавте: „Не ми е пријатно во телото за време на сексот“, преформулирај го со „Сакам да научам да се чувствувам поудобно во моето тело за време на сексот“. Прегледајте ја секоја ставка и преобликувајте ја, што ќе ви помогне да започнете да ја подобрувате перспективата на вашето „сексуално јас“.

  1. Идентификувајте ги бариерите за вашата сексуална самодоверба

На парче хартија, бура на идеи за секакви мисли, работи, луѓе, искуства, приказни или што било што ве спречува да се чувствувате сигурни во вашето сексуално јас. На пример, вашиот поранешен партнер можеби ви кажал дека не сте добри во сексот и не можете да спречите да помине низ вашата глава.

Овој внатрешен монолог предизвикува да не се чувствувате добро со вашето „сексуално јас“. Запишете ги сите препреки на кои можете да помислите. Откако ќе ги наведете, запишете една мала акција што можете да ја преземете за да ја надминете секоја пречка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber