РЕВОЛУЦИОНЕРЕН НАПРЕДОК ВО НАУКАТА: Благодарејќи на вакцината против корона, наскоро ќе добиеме и вакцина против рак и ХИВ!?

13 април, 2021
2448225_shutterstock-1716494026_ls

Научниците ширум светот во голема мера истражуваат дали mRNA технологијата, на која се темелат одредени вакцини против коронавирус, може да се примени за третман на други опасни болести како што се рак и ХИВ, пишува американскиот портал Инсајдер.

Имено, истражувачите на вакцини ја проучувале оваа технологија веќе 25 години, но само глобалната пандемија на коронавирус го забрза овој процес и овозможи да се создаде првата ваква вакцина.

Бројни клинички студии за ефикасноста на вакцините против коронавирус, засновани на технологијата mRNA, покажаа одлични резултати, а тоа подоцна го потврди и масовната имунизација на милиони луѓе ширум светот, па истражувачите сега испитуваат кои болести оваа технологија сè уште може да се примени до.

Научниците од Универзитетот во Тексас, „Anderson Cancer Center“, во моментов се подготвуваат да ја проучат mRNA технологијата за третман на рак. Тие веруваат дека mRNA технологијата може да се искористи за да се спречи повторување на ракот, рече д-р Ван Морис, онколог кој го предводи клиничкото испитување.

Веројатноста за повторување на карциномот варира во зависност од видот на карциномот, а најчестото повторување се јавува кај карциноми на јајници, мочен меур и глиобластом. Повторувањето се јавува кога мали количини на клетки на рак остануваат во телото по третманот, се размножуваат и во некои случаи се преселуваат во други делови од телото.

Во студијата, која во моментов е во втора фаза, лекарите тестираат пациенти со карцином на кои им биле отстранети тумори и кои биле подложени на хемотерапија. Откако анализите покажаа дека клетките на ракот сè уште циркулираат во телото, истражувачите создаваат персонализирани mRNA коктели.

  • „Се надеваме дека со персонализирана вакцина, ќе го подготвиме имунолошкиот систем да започне потрага по преостанатите клетки на туморот, да ги исчистиме и на тој начин да го излечиме пациентот“ – рече Морис.

Научниците од универзитетот Скрипс во Калифорнија, од друга страна, проучуваат како mRNA вакцината може да се користи за лекување на ХИВ, сексуално пренослива инфекција, која влијае на 1,2 милиони луѓе ширум светот.

„Вакцината против коронавирус работи врзувајќи се и убивајќи ги шилестите протеини на коронавирусот, а научниците веруваат дека вакцината против ХИВ може да го стори истото со честичките на ХИВ“, рече Вилијам Скиф, имунолог од Универзитетот Скрипс, кој работеше на развој на ХИВ во прва фаза вакцина

Од појавата на вакцината за коронавирус, истражувачите се свртеа кон проучување на оваа технологија во третманот на некои други болести за кои тие предвидуваат дека ќе станат значителни закани во наредните години.

Научниците од Универзитетот во Оксфорд, кои соработуваа со АстраЗенека за развој на една од вакцините против ковид, во моментов работат на вакцина за третман на сексуално пренослива гонореја, објави претходно Инсајдер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris