Револуционерна студија открива зошто некои луѓе се имуни на короната

24 јануари, 2021
р

САРС-КоВ-2, попознат како „нов вирус на корона“, е само еден од неколкуте поврзани РНК вируси кои предизвикуваат респираторни заболувања со различна тежина кај луѓето и кај некои животни. Ново истражување покажува дека некои луѓе развиваат имунитет кон ковид 19, ако се имаат заразено од каков било вид на коронавирус.

Старите инфекции со други корона вируси му помагаат на човечкиот имунолошки систем да се бори против новиот САРС КоВ-2. Тоа е заклучок на група истражувачи од Универзитетот во Северна Аризона и Институтот за истражувачка геномика, непрофитна организација.

Во своето истражување, научниците користеле обична алатка наречена „Пеп Сек“ што тие ја создадоа за да ги „усогласат одговорите на антителата кон сите коронавируси кои инфицираат луѓе“, почнувајќи од едноставни што предизвикуваат симптоми на настинка до посериозни и потенцијално смртоносни .

Она што го открија е дека изложеноста на претходни коронавируси ја подобрува способноста на човечкиот имунолошки систем да се бори против новиот, бидејќи ги ангажира првично создадените антитела во борбата против другите вируси.

„Нашите резултати сугерираат дека вирусот ковид 19 може да предизвика одговор на антитела што постоел кај луѓето пред сегашната пандемија, што значи дека може да имаме одреден степен на постоечки имунитет кон вирусот“, рече коавторот на студијата, д-р Џон Алтин во врска со студијата „Сел извештаи медисин“, рецензиран научен журнал.
Пред новиот корона вирус, се знаеше дека човештвото е воведено со најмалку шест типа на вирус на корона.

Затоа, заедно со САРС-КоВ-2, научниците ги проучуваа реакциите на антитела на уште два опасни коронавируси кои неодамна го загрозија светот – МЕРС-КоВ, што доведе до локализирана епидемија во Саудиска Арабија во 2012 година и САРС-КоВ-1 – што еруптираше во Азија во 2003 година.

Проучени се и четири постари, помалку опасни и далеку пораспространети коронавируси – алфакоронавирус 229E, алфакоронавирус NL63, бетакоронавирус OC43 и бетакоронавирус HKU1.

Човештвото разви високо ниво на имунитет на овие вируси, чии симптоми обично не се посериозни од симптомите на настинка, што предизвикува лесни инфекции на горниот респираторен тракт.

Овие резултати се исклучително важни во обезбедувањето научни сознанија за развој на нови дијагностички алатки, проучувањето на влијанието на употребата на обновувачка плазма како терапија за ковид 19, па дури и во дизајнирањето нови вакцини и терапии со антитела кои можат да се борат против мутациите на новиот коронавирус.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber