Некои луѓе не добиваат на тежина, но јадат што сакаат – како е тоа можно?

24 јануари, 2021
dreamstime-l-69702980_0h4ZmbO

Сите знаеме барем некој што јаде што и да сака, колку и кога сака, но сепак има беспрекорна линија и никогаш не добива грам. За разлика од нас кои добиваат тежина „од воздух“

Согорувањето калории во текот на денот е под влијание на метаболизмот, па затоа оние со прекумерна тежина честопати ќе кажат дека метаболизмот им е бавен, пишува Вашингтон пост.

Но, кога луѓето зборуваат за брз или бавен метаболизам, тие всушност зборуваат за тоа колку калории согорува нивното тело во текот на денот. Откриваат дека некој со бавен метаболизам едноставно нема да потроши иста количина на енергија за да ја изврши истата задача како некој со брз метаболизам.

Но, дали стапката на метаболизам навистина толку се разликува меѓу луѓето? Ова прашање е покомплицирано отколку што се чини затоа што без оглед на моменталната стапка на метаболизам, постојат работи што ќе го турнат во пониска или поголема брзина.

Енергетски потреби на телото

Метаболизмот е биолошки израз кој се однесува на сите хемиски реакции потребни за одржување на животот во еден организам. Вашиот метаболизам има три основни задачи, а тоа е да ја претворите храната во енергија, да ја разградите храната во протеини, липиди, нуклеинска киселина и некои јаглехидрати и да го отстраните отпадот.

24sata

Ако сте загрижени за вашиот метаболизам, веројатно сте фокусирани на тоа колку енергија добивате од храната што ја јадете и колку вашето тело ја користи. Енергетската вредност на храната се мери со калории. Потребите за калории можете да ги поделите во две категории. Базалниот метаболизам е минимална количина калории потребни за основните функции за одмор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris