РУСКИ НАУЧНИЦИ: Оваа вакцина против корона вирусот може да ве заштити доживотно!

12 април, 2021
vaccine-5897391_1920

Академикот се пошегува дека „ќе ги остави своите антитела на неговите потомци во тестамент“.

Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург, се надева дека вакцинацијата со руската вакцина против корона „Спутник V“ ќе гарантира доживотен имунитет.

„Се надевам дека вакцината ќе работи не една или две години, туку цел живот. Бев вакциниран двапати, па ете уште да поживеам пет, десет години, подолго “, рече Гинцбург.

Академикот се пошегува дека „ќе ги остави своите антитела на неговите потомци во тестамент“.

Според него, во рамките на специјалното тестирање на лица чие ниво на антитела се намалува, се планира повторна вакцинација со цел да се провери колку време е потребно за повторно формирање на потребното ниво на антитела.

„Ако нивните антитела се вратат на ниво кое би штитело два, три, четири дена, тоа значи дека се формирани нивните мемориски клетки, односно по првата вакцинација, нивниот имунолошки одговор е зачуван. Ќе ги спроведуваме тие тестови една година, година и половина “, прецизира тој.

Во Русија, масовната вакцинација против вирусот корона започна на 18 јануари. Русите главно се вакцинираат со првата регистрирана вакцина против корона во светот, Спутник V, која досега е одобрена за итна употреба во 59 земји со вкупно население од над 1,5 милијарди луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris