Сакате посветла коса, но БЕЗ фарбање? 5 совети за тоа како да направите прамени користејќи природни состојки

21 април, 2021
blithesome-caucasian-woman-with-trendy-makeup-posing-with-smile-indoor-shot-adorable-white-lady-vintage-clothes-1536x1024

Долготрајното фарбање ја оштетува косата

Ако нешто е во мода во последно време, тоа дефинитивно се прамените на косата.

Сепак, честото фарбање може да ги оштети фоликулите на косата.

Косата со текот на времето го губи својот сјај и волумен, станува сува и кршлива.

Ако сакате да имате полесна коса и да ја одржувате здрава, можеби понекогаш треба да најдете решение во природата.

Лимон

Постојат бројни трикови со лимон, а ова е еден од оние што обично даваат резултати. Сепак, треба да бидете претпазливи кога станува збор за осветлување на косата, бидејќи лимонот извлекува жолт и портокалов пигмент. Можете да ја осветлите косата со лимон на два начина: првиот начин е да истриете парче лимон на влакната на косата што сакате да ги осветлите.

Друг начин е да исцедите лимон во топла вода и потоа да го нанесете на вашата коса. Потоа треба да седите на сонце околу половина час со цел топлината да го активира дејството на лимонот. За да ја задржите вашата коса мека и да спречите да се исуши, не заборавајте да ставите негување маска за коса после овој третман.

Цимет

Покрај тоа што ја осветлува косата, циметот придонесува и за нејзиниот раст. Исто така, доведува до обновување на кршлива и кревка коса.

Треба да направите густа паста со цимет и топла вода, а потоа да ја нанесете на косата. Чувајте го на косата најмалку 6 часа (по можност преку ноќ), а потоа исплакнете го.

Вотка

Измешајте водка и сода бикарбона во чист спреј. Пред да излезете на сонце, испрскајте ја косата со овој раствор. Водката ѝ дава синкав тон на косата, а алкохолот во комбинација со сонцето ги осветлува прамените.

Чај од камилица

Ако сакате да ѝ дадете златен сјај на вашата коса, пробајте камилица. Овој трик е најдобар за оние кои имаат кафеава коса.

Направете силен чај од камилица и истурете го над косата кога ќе се олади. Оставете ја косата преку ноќ, а потоа исплакнете ја наутро. Добрата работа е што камилицата помага и во отстранувањето на првутот.

Сода бикарбона

Измешајте една лажица сода со вода и измијте ја косата со овој раствор само по миењето. Препорачливо е да го вршите овој третман најмногу еднаш месечно.

Содата најдобро ја осветлува косата, но мора да бидете претпазливи кога ја користите бидејќи делува како боја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris