Високиот крвен притисок е фактор на ризик за смрт од Ковид-19, затоа пациентите треба да се вакцинираат!

21 април, 2021
Coronavirus (COVID-19) IRU calls on governments to help keep road transport supply chains and mobility networks moving

Сите високо ризични пациенти кои имаат некои хронични заболувања или алергии и припаѓаат на ризична категорија на население, можат да се обратат во Универзитетскиот клинички центар, да се консултираат со епидемиолошката служба и да се вакцинираат против Ковид 19.

Досега се вакцинирани пациенти со висок ризик

Д-р Радмило Јаковиќ, заменик директор на Универзитетскиот клинички центар во Ниш, директор на Клиниката за анестезија и интензивно лекување и координатор на болниците „Ковид“ во Ниш, изјави дека досега се вакцинирани лица во висок крвен без никакви проблеми.

– Ги подготвивме и вакциниравме сите апликанти. Евидентирана е само една лесна реакција, а тоа лице превентивно престојувало преку ноќ во Клиничкиот центар. Претежно ризични пациенти доаѓаат кај нас, со хронични заболувања и алергиски реакции, вклучувајќи ги и оние кои веќе доживеале анафилактичен шок – вели лекарот.

Високиот крвен притисок не е контраиндикација

На прашањето на читателите „дали на луѓето кои страдаат од висок крвен притисок им е дозволено да примаат вакцина против Ковид-19“, д-р Радмило Јанковиќ одговори:

– Хипертензијата апсолутно не е контраиндикација за примање вакцина ковид 19, но заедно со дебелината и дијабетесот, тоа е еден од ризичните фактори за смрт од инфекцијата. Ако пациентот има висок крвен притисок, тој се лекува за крвен притисок, и ова не треба да биде поврзано со вакцината. Исто така, само вакцинацијата не го зголемува крвниот притисок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris