САМО ЗА ВИСТИНСКИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА ЧОКОЛАДОТО: Нема да можете да ѝ одолеете на оваа торта (РЕЦЕПТ)

17 октомври, 2021
Screenshot_3

Подгответе ги сите видови чоколадо и право во кујна

СОСТОЈКИ:

 • 3 јајца
 • 150 гр чоколадо
 • 70 гр путер
 • 4 лажици шеќер
 • 1 лажица брашно

ЗА ФИЛ:

 • 500 гр маскарпоне сирење
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 500 мл слатка павлака
 • 100 гр темно чоколадо
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр шеќер

ПОДГОТОВКА:

Чоколадата за кората и путерот растопете ги на пареа. Со миксер изматете ги шеќерот и жолчките, па во таа смеса додадете ги растопеното чоколадо и една лажица брашно. Изматете ги белките додека не добиете смеса како шлаг и додајте ја во претходната смеса. Печете на 160 степени околу 40 минути.

Растопете го белото чоколадо заедно со ванилиниот шеќер. Додека другите чоколади се топат секоја посебно. Изматете го маскарпонето и шеќерот во еден сад, а во друг сад изматете ја слатката павлака, па спојте ги заедно во еден сад. Поделете ја оваа смеса на три дела и додајте ја во различните видови чоколадо.

Најпрво истурете го темниот фил на кората, потоа кафеавиот и потоа белиот фил. По желба, можете да ставите чоколадна глазура. Оставете да отстои во фрижидер преку ноќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris