Се шират нови соеви на вирус, а со нив и гласини: Ова се митови за новите варијанти на Ковид-19, на кои не треба да им се верува

4 февруари, 2021
Coronavirus,Floating,In,The,Air,Over,The,Town.,,3d,Rendering

Сè уште нема податоци за да се потврди дали новите варијанти на вирусот предизвикуваат посериозна клиничка слика или повеќе смртни случаи, затоа не верувајте во сè што слушате
Во изминатиот месец, вестите за нови варијанти на вирусот САРС-КоВ-2 се појавија низ целиот свет: прво во Велика Британија, потоа во Јужна Африка и Бразил, а сега овие соеви се откриени во САД.

Пријавите се вознемирувачки. Многумина од нас конечно се надеваа на подобри денови, благодарение на воведувањето вакцини и благ пад на стапката на инциденца во земјата. Наместо тоа, експертите за инфективни болести предупредуваат дека следните шест до 14 недели може да бидат „најтемниот“ период на пандемија, ако не бидеме внимателни.

Се вративме во периодот на вистинска научна несигурност, но тоа исто така не се сите лоши вести. Ние ви донесуваме вообичаени митови за варијанти на болеста Ковид-19 и неколку детали за она што го знаеме.

  1. Новите соеви ги изненадија здравствените експерти
    Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објасниле дека вирусите постојано се менуваат со мутација и се очекува да се појават нови верзии на вирусот. Од почетокот на пандемијата, здравствените работници се многу подготвени да развијат и шират нови видови.

„Варијантите не се неочекувани“, рече Прија Сони, специјалист за инфективни болести кај деца. Таа додаде дека коронавирусот всушност се појавува дека полека мутира од другите вируси, вклучително и оној што предизвикува сезонски грип.

Сепак, фактот дека овие варијанти брзо се шират сугерира дека тие постоеле дури и пред да бидат откриени од здравствени работници. Ова е делумно затоа што има премалку секвенционирање. ЦДЦ пишува дека видот откриен во Јужна Африка се чини дека бил присутен дури и неколку месеци пред да биде пријавен.

  1. Новите соеви се многу поопасни од оригиналните
    Сè уште нема податоци за да се потврди дали новите варијанти на вирусот предизвикуваат посериозна клиничка слика или повеќе смртни случаи. Британски научници неодамна изјавија дека британскиот вид се чини дека е заразен и поубиствен. Ова го објасниле со пример: ако 1.000 мажи постари од 60 години биле заразени, оригиналниот вирус веројатно би предизвикал смрт кај 10 од нив, а новата варијанта во 13 или 14 години.

Но, причината може да биде и тоа што новите варијанти се преносливи, не затоа што самите соеви предизвикуваат смрт. Новите варијанти се шират полесно и побрзо од другите варијанти – што може да доведе до поголем број нови случаи “, според ЦДЦ. Ова може да доведе до повеќе хоспитализации и евентуално повеќе смртни случаи.

Експертите очекуваат дека може да се појават повеќе варијанти, но тоа не значи дека ќе бидат поопасни. Ерик Вејл, директор на програмата за молекуларна патологија, рече дека вирусите обично стануваат позаразни и помалку вирулентни со мутација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber