СЕДУМ НАЈЛОШИ МАКЕДОНСКИ СВЕКРВИ; Снаите споделуваат неверојатни работи: „Бевме добри додека не започна… Тогаш пукнав!“

14 јануари, 2021
shutterstock_1509671633-e1610569768770

Дали приказните за свекрвите од пеколот се само мит или сепак има нешто во нив? Судејќи според искуствата на овие членови на еден форум, се чини дека конечно го имаме одговорот

1. Таа сака да ја испланира свадбата

„Му реков дека не ми требаат палата, вселенски брод и слуги… Туку, 30 квадратни метри и свој мир. Неговата мајка сака да се преселам кај нив, таа е нашата дадилка и ринта за нас… Имено, таа е добра личност и целта на нејзиниот живот е да ги задоволи другите (нејзините зборови). Секако, косата ми се крева на крај затоа што ја сакам мојата слобода, а не контрол-манијак!

Најмногу се возбудив кога таа ми рече – кога ќе се одлучите (на свадбата), дојдете и ќе испланираме сè убаво. Јас ѝ реков – не, ние ќе испланираме сè, а вие ќе добиете порака каде и кога треба да дојдете. Беше во шок! Тоа оди од ситници, како на пример: Зошто не јадете колачи наутро? Слушај ме, мора да јадеш… сè до големи животни одлуки.”

2. Никој нема да го оптоварува нејзиниот син

„Не е моја свекрва, туку на сестра ми, но ме лути како да е моја. Имено, зетот работи во друг град. Сестрата разговара со него и, се разбира, тие зборуваат за сè. Свекрвата од некого слушнала дека нејзиниот син се жртвувал за сопругата и детето. Попи*дела и ѝ рече на сестра ми дека не смее да го оптеретува синот со проблеми затоа што е во друг град, дека ќе најде друга ако продолжи да му кажува за проблеми итн., да не се изненади што ќе најде љубовница треба да се оптоварува со проблеми, а уште помалку со чувства. Мојот зет, за среќа, не го дели мислењето со неговата мајка“.

3. Постојано коментирање и критикување

„Еве, не сум мажена, но бев во долга врска каде што мајка му на бившиот требаше постојано да ме коментира и да ме критикува, без посебна причина… Единствена од целото семејство (имав одлична врска со сите други) …Сè уште не знам зошто беше така, но јас сметам дека тој е виновен затоа што тој го дозволи тоа… Мислам дека на родителите (од обете страни) треба да им се овозможи најмал можен увид во односите меѓу две лица“

4. По венчавката го покажа своето вистинско лице

„Станува збор за девојка што ја познавам. Додека не се омажи, нејзините свекрва и свекор беа прекрасни, ма идила. Па, кога се омажи и роди бебе, луѓето се променија на лошо, тие во основа ги покажаа своите лица. Ја навредуваа неа, нејзиниот сопруг затоа што тој ја поддржуваше и не ги оставаше да ја навредуваат и омаловажуваат, а сега како шеќер конечно ја избркаа од дома (во која исто така инвестираа, но ј*бига, беа глупави не ги оставија сметките сега нема да видат ни денар од тоа) заедно со нејзиниот сопруг и бебето “.

5. Тие две не можат да се поднесат, а страда тој

„Денес имав скоро физички судир со жена ми токму поради мојата стара или нејзината свекрва. И токму поради меѓусебно непочитување и недостаток на основна култура и етикета. За среќа, ние не живееме заедно, затоа што ако живеевме или би се самоубил или би ги убил нив две. Можеби се гледаат еден час месечно, секогаш низ тивка маса, а после тоа ми доаѓаат од обете страни. Само што е повеќе од жената, па оттука и потекнуваат снимките.

Жена ми би рекла дека сум кретен затоа што не се спротивставувам на старата, а таа навистина не знае ништо за тоа мое спротивставување, затоа што немам потреба да ја покажувам мојата моќ на старата пред сопругата или обратно. Но, затоа редовно добивам критики и забелешки. Секоја жена кога ќе се породи смета дека е најпаметна кога станува збор за воспитување дете и не дај Боже некој да каже нешто што не се согласува со нејзиното мислење. Пука сега! И во принцип, недостасува само основна етикета и почит кон оние за кои се тврди дека се сакани!“

6. Вика на снаата и ја навредува како мајка

„Вчера го зедов синот и отидов со него во собата, а свекрвата ми викаше со заповеднички тон:„ Остави го тука!!!“ Па, таа нема да ми каже каде да го однесам моето бебе! Јас го носев и јас го родив. Нејзиниот сопруг започна да ѝ се спротивставува, а потоа таа само почна да вреска со животински глас каква сум јас мајка и дека немам претстава за ништо, а таа пораснала две прекрасни деца и ги тепала со продолжен кабел по грбот. Мислам дека се селиме од тука… Има и многу други работи освен вакви испади “

7. Мајката прави сè за својот син и се плетка

„Во последно време се расправав со мојот сакан заради неговата мајка… Ми пречи тоа што мајката прави сè за својот син, а фала му на Бога, тој е способен самиот… Можеби ќе го извлечам пократкиот крај, но не можам да гледам, лошо ми е… сè целосно ме исфрла од такт… “

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris