Што се случува во телото кога ќе запалите цигара? Овој текст ќе го паметите секогаш кога ќе земете запалка

16 јануари, 2021
е

Знаеме колку се штетни цигарите за здравјето, а истражувањето на научниците од Харвард доведе до нови резултати. Пушењето, дури и на краток рок, го зголемува ризикот од развој на периферна артериска болест кај жените.

Ако пушите повеќе од 15 цигари на ден, тогаш ризикот од развој на оваа болест е повеќе од десет пати, тврдат истражувачите. Периферна артериска болест е стеснување на периферните артерии, особено во нозете. Високиот крвен притисок, холестерол и дијабетес го зголемуваат ризикот од периферни артериски заболувања, кои во западните земји влијаат на околу пет проценти од популацијата на возраст меѓу 55 и 74 години. Симптомите вклучуваат болка во нозете и чувство на замор во мускулите на нозете при одење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris