Сина лагуна… на смртта. Ова е најопасното езеро во Англија: „Како да пливате во избелувач“

5 септември, 2021
3469750356-9fffc5267d-o

На еден рид над Букстон во Англија се наоѓа прекрасна сина лагуна. Но, ако пливате, по неколку минути ќе добиете изгореници. Внатре има и трупови на животни, а полицијата секоја година ги предупредува туристите за тоа

Букстон, мал град во Дербишир во централна Англија.

Исто така се нарекува бањски град поради геотермалното езеро со температура на водата од 28 степени.

На ридот над Букстон, на прв поглед, се наоѓа прекрасната лагуна зад која лежи опасноста за која англиската полиција предупредува секоја година.

Лагуната е всушност вештачко езеро во близина на напуштена индустриска централа од која со години протекуваат отпадни води и разни токсини.

Животински трупови, остатоци од автомобили, отрови…

Сината лагуна, како што се нарекува, е најопасното вештачко езеро во Велика Британија. На дното има остатоци од автомобил и животински трупови, а PH на водата е како капење во избелувач.

Полицијата уште еднаш ги предупреди туристите да се држат настрана од сината лагуна.

Жителите на околните градови знаат за тоа, но полицијата има најмногу проблеми со луѓето кои доаѓаат за време на викендите и кои често ги залажува убавата сина боја.

Но, тоа е сè што е прекрасно во врска со ова езеро каде ќе добиете изгореници само ако пливате неколку минути.

Само минатата година, околу 20 000 луѓе минаа низ Бакстон и околината овој месец.

Сината лагуна стана – црна

На патот кон лагуната, постојат бројни знаци кои ги предупредуваат луѓето дека ова е токсично вештачко езеро:

– Предупредување! Загадена вода, остатоци од автомобил, трупови на животни и ѓубре.

– Не влегувај во водата!

– Опасност, во контакт со вода може да ја оштетите кожата, размислете дали би сте се кабеле во избелувач.

Истурија црна боја за да го одвлечат вниманието на туристите

Градските власти во Брекстон со години се обидуваат да ја затворат токсичната сина лагуна. Кога видоа дека туристите ги игнорираат знаците, а некои дури и пливаат во загаденото езеро, во 2013 година излеаа црнило и сината лагуна стана – црна.

Но, не за долго. По две години, таа повторно стана сина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris