СНЕГОТ НЕ Е САМО БЕЛ! Можеби не сте знаеле, но еве што влијае врз тоа да се промени бојата на снегот! Ова е ХИТ!

20 јануари, 2021
575455_kockice-leda_ls

Кога паѓа снегот, светот станува бел, додека водата и мразот се безбојни

Снегот е составен од стотици минијатурни ледени кристали кои имаат различни форми и структури.

Кога паѓа снегот, светот станува бел, додека водата и мразот се безбојни. Како безбојната вода станува бела и зошто снегот е бел, одговара професорот по физика Кенет Либрехт од Калифорнискиот институт за технологија.

Ако земете парче стакло, кое е исто така проѕирно, удрете го со чекан и изронете го на мали парчиња, тие исто така ќе бидат бели – вели Либрехт.

Тој објаснува дека клучот е каква е интеракцијата на светлината со површината како стакло во однос на онаа со површина составена од голем број парчиња, а тоа може да се примени и на снегот.

Како што е утврдено со истражување за оптиката, кога светлината паѓа врз некој предмет, тој поминува низ него, го апсорбира или го рефлектира. Кога светлината паѓа на мазна површина, како што се стакло или мраз, неговиот видлив спектар поминува низ неа без да го промени патот на размножување.

Бидејќи човечкото око може да гледа само предмети така што светлосните бранови се одбиваат од нив или тие ги апсорбираат, според научното објаснување, стаклото или мразот изгледаат транспарентно.

Меѓутоа, во случај на скршено стакло, има голем број на нерамни површини. Кога светлината паѓа врз нив, таа се рефлектира и се расфрла во различни насоки.

Истото се случува и со снегот, кој е составен од стотици минијатурни ледени кристали кои имаат различни форми и структури.

Бидејќи овие кристали ја рефлектираат светлината подеднакво, неговите зраци ги вклучуваат сите бранови должини на видливиот спектар (црвена, портокалова, жолта, зелена, сина, темносина и виолетова), кои заедно, кога се „мешаат“, изгледаат бело. Затоа нашите очи го видоа снегот како бел – пишува Информер

Снегот може да добие други бои.

Либрехт објаснува дека снежните наноси, сантите мраз или глечерите понекогаш можат да изгледаат сино кога светлината влегува низ нивните пукнатини. Додека оваа светлина патува низ снег или мраз, безброј кристали од мраз го расфрлаат. Колку повеќе патува, толку повеќе се распрснува. Бидејќи водата и мразот апсорбираат повеќе црвена од сината светлина, снегот или мразот се чини дека се сини.

Позната е и појавата на црвен или розов снег, а таа е формирана од одреден вид алги кои живеат во ладна вода во рамките на наносите од снег. Исто така, други организми или супстанции во снегот можат да му дадат друга боја освен белата. Либрехт наведува дека поради тоа, снегот всушност може да има каква било боја од спектарот на бои на виножито.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber