Со овие совети, спречете го „пандемиското зголемување на телесната тежина“

15 февруари, 2021
5f7db937d6d6c58492073fc84fefa249

Можеби вежбате и ја следите вашата диета како и порано, но не разбирате зошто се дебелеете? Се движите помалку и како резултат ќе се здебелите. Обидете се да се движите што повеќе и повеќе, а кога ќе завршите со работа, прошетајте

Со оглед на тоа што пандемијата сè уште трае, а многумина или се здебелија или решија да ослабат за време на периодот на карантин. За првата група, кои се здебелија за време на карантинот и кои сакаат да се префрлат на поздрав начин на живот и да ја променат својата исхрана, имаме неколку совети за вас кои можат да ви помогнат да се вратите на вистинскиот пат.

Тренерот и основач за фитнес L8R Lifestyle, Џеф Лејтер даде пет совети кои ќе ви помогнат да ја одржите својата линија и некои здравствени навики за време на пандемијата:

1. Структура

Постојано сме врзани за куќата, а фрижидерите се на само неколку чекори. За време на вообичаената недела во канцеларијата, следиме постојан распоред: подготвуваме појадок во исто време, ручек во исто време и заминуваме во исто време. Сега не треба да биде поинаку, затоа вратете се на претходниот распоред и држете се до него. Подгответе оброци претходно, исто како што правевте кога работевте во канцеларија. Направете распоред како порано и следете го.

2. Продолжете да се движите

Кога сте во канцеларија, дали седите на каучот? Сигурно не. Па тогаш не го правете тоа и дома. Вашето дневно движење е веројатно многу помалку од вообичаеното и тоа прави сè да изгледа уште потешко. Можеби вежбате и ја следите вашата диета како и порано, но не разбирате зошто се дебелеете? Се движите помалку и како резултат ќе се здебелите. Обидете се да се движите што повеќе низ куќата и кога ќе завршите, задолжително одете на прошетка на воздух. На овој начин ќе потрошите калории побрзо и ќе добиете помалку тежина.

3. Останете мотивирани

Поставете кондициски цели со пријател или ангажирајте тренер преку Интернет за да останете на вистинскиот пат. Ако имате пријател кој ве мотивира и ве тера да вежбате и да се движите, треба да го задржите таквиот пријател. Сите овие ставки ќе ви помогнат на патот кон трансформацијата. Секогаш е добро да имате некој што ќе ве охрабрува и мотивира. Покрај пријателите, тренер може многу да ви помогне.

4. Пијте повеќе вода

Одржувањето на хидратацијата е од суштинско значење за здрав метаболизам. Заменувањето на водата со енергетски пијалок со високо ниво на кофеин за да се „концентрира“ веројатно ќе има спротивен ефект и ќе влијае на вкупниот внес на H2O. Ако пиете повеќе вода, ќе се чувствувате сити и помалку ќе грицкате. Чувајте шише вода во близина на вашата работна маса постојано.

5. Вежбајте

Без разлика дали сте навикнати да вежбате во теретана или воопшто да не вежбате, вие само треба да вежбате. Оставете ја крвта да тече, пулсот да се крене и да ги исцеди мускулите. До сега, веројатно веќе сте виделе плејада онлајн тренинзи дома. Изберете едни и пробајте. Може да изградите мускули со помала тежина. Без разлика дали користите сопствена телесна тежина, ленти за отпор или сет тегови, сепак можете да градите мускули. Бидете проактивни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris