Спој на вино и математички симболи: 5 занимливости за Карловиот мост во Прага

16 октомври, 2021
62174965 (1)

Посетата на Прага е речиси невозможна без прошетка низ познатиот Карлов мост, еден од најубавите симболи на градот. Но, романтичниот мост во себе крие мистериозни комбинации на броеви, бизарни легенди за јајца и спомени за трагедии што можат да се случат и денес. Еве што можеби не сте знаеле за него:

  1. Не е најстариот чешки мост

Карлов Мост не е најстариот мост во Чешка, но е најстариот на реката Влтава. Барем е нешто! Пред него стоел мостот на Јудит овде, но тој бил оштетен, па кралот Чарлс IV го урнал и го изградил во 14 век. Уште од изградбата, до 19 век, тоа бил единствениот мост на Влтава во Прага.

  1. Кралот Чарлс сепак не бил толку нарцисоиден…

… Да му го даде сопственото име на мостот. Првично, мостот бил наречен само Камен мост. Во времето на изградбата немало многу камени мостови, па ова била неговата истакната „карактеристика“. Покрај тоа, долго време едноставно се нарекуваше Прашки мост, бидејќи немаше друг.

  1. Дури и времето на неговата изградба е еден вид математички мост

Во средниот век, астрологијата и нумерологијата беа „хит“ меѓу образованите и богатите. Самиот крал Чарлс IV веруваше во магичната моќ на броевите. Затоа, изградбата на мостот започна на 9 јули 1357 година во 17:31 часот. Значи, го добиваме овој редослед на броеви: 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Како пирамида што ја симболизира моќта, но и како мост, нели?

  1. Легендата за изградба на мост со помош на јајца не е вистина, но е нешто друго…

Една стара приказна вели дека жителите помогнале во изградбата на мостот со тоа што донеле јајца за смесата што би го одржувала мостот „заедно“. Во еден момент, дури и останале без јајца во градот, па почнале да носат јајца од целата држава. Тим научници што го проучуваа составот на мостот ги вратија Чесите во реалност со потврдување дека во составот на мостот нема трага од јајца, но има нешто друго: примерок од млеко и вино. Можеби некој истурил фронтон?

  1. Повеќето статуи на мостот се реплики, а Брадестиот човек не потсетува зошто

Кога беше изграден мостот, тој беше многу поедноставен и имаше чисто функционална улога – да дозволи преминување на реката. Само со појавата на барокот почнаа да се појавуваат раскошни статуи и скулптури. Меѓутоа, поради честите поплави, мостот се покажа дека не е идеално место за уметничка изложба. На тоа не потсетува врежана глава во камен наречена Брадац (Брадоња). Во средниот век, брадата служела како мерка за нивото на водата. Штом водата се кренала до брадата, се знаеше: спакувајте ги работите и трчајте до височините.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris