СПОРЕД ФОРМУЛАТА НА ЕДЕН ПСИХОЛОГ: Денес е најтажниот ден во годината, еве зошто!

18 јануари, 2021
shutterstock_1390236809_1000x0

Тоа не ги спречи маркетинг компаниите да изградат уште еден „празник“ и до ден-денес тие го користат „најдепресивниот ден во годината“ за да продадат што било и сè, убедувајќи нè дека сите се бедни на тој ден.

Третиот понеделник во јануари, таканаречениот „тажен понеделник“ се смета за најдепресивниот ден во годината, но ако денес станавте на погрешна нога и сте подготвени да го обвинете за тоа, тоа не е изговор.

Концептот на „тажен понеделник“ првпат се појави во 2005 година, кога 24 јануари беше обележан како најдепресивен ден во годината. Оттогаш, секој трет понеделник во јануари се смета за особено мрачен, иако психолог е д-р Клиф Арнал, 2018 година изјави дека неговата намера никогаш не била да звучи негативно тој ден, туку да ги инспирира луѓето да бидат активни и да донесуваат важни одлуки.

„Sky Travel“ всушност го замоли да процени кој е најдобриот ден за да резервира летен одмор за да ја промовира својата понуда за патување, но кога започна да размислува за мотивите за раните аранжмани за резервација, тој се сети на сè што луѓето му рекоа на работилниците, стресот и среќата што ги одржуваше и дојдоа до факторите кои сугерираат дека овој јануарски ден бил особено депресивен.

Во неговата „формула“ влегоа бројни фактори: временските услови, нивото на финансиски долг и плата, времето што помина од Божиќ и времето што помина од новогодишните резолуции, ниската мотивација и чувството на потреба за активност, како и времето поминато во активности и релаксација, сон, стрес

И веќе разбирате зошто експертите за ментално здравје веќе 15 години објаснуваат дека формулата е бесмислена, а целиот концепт на „тажен понеделник“ е штетен. За почеток, временските услови не се насекаде исти тој ден, а другите фактори се уште попроблематични.

Сепак, тоа не ги спречи маркетинг компаниите да изградат уште еден „празник“ и до ден денес тие го користат „најдепресивниот ден во годината“ за да продадат што било и сè, убедувајќи нè дека сите се бедни на тој ден. Притоа, тие не само што го омаловажуваат она што може да биде многу сериозен проблем кога станува збор за менталното здравје, туку исто така можат да донесат и нови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber