ТАЈНА КОЈА ЈА ОДНЕЛА ВО ГРОБ: Мерилин Монро наводно била бремена, а овие фотографии тоа и го докажуваат

19 октомври, 2021
Opera Snapshot_2021-10-19_122728_static.story.hr

Икона на златното доба на класичното холивудско кино, симбол на убавина, моден вкус и гламур, жена која носи само неколку капки парфем Шанел бр.5 во кревет, и јавна слика на која никој никогаш не останал рамнодушен.

Се разбира, станува збор за Мерилин Монро која, дури и толку години по нејзината смрт, не престанува да интригира со нејзината необична животна приказна. Во 1950 -тите и 1960 -тите години, таа беше најсјајната sвезда на небото на славните личности и всушност беше родена во сиропиталиште во Лос Анџелес како Норма Џин Мортенсон. Иако нејзината мајка беше присутна во нејзиниот живот некое време, актерката постојано се преселувалаод едно сиропиталиште во друго. Покрај тоа, таа никогаш не откри кој е нејзиниот татко.

Таа се обидувала да излезе од страшната животна ситуација во која се наоѓала, па ја прашала мајката на едно момче дали би бил заинтересиран да се ожени со неа.

И да, тие се венчаа две недели откако наполни 16 години. Тој отишол во Втората светска војна многу брзо, а Мерилин се вработила во фабрика каде што се сликале делови од авионот. Еден ден фотограф дошол во фабриката и направил неколку фотографии од жени кои помагаат во војната во САД и ја забележал Мерилин. Останатото е историја.

Marilyn Monroe

Таа потпишала договор, ја обоила заштитната, платинеста коса и стана една од најуспешните модели досега. Иако розите не цветале на самиот почеток, кога го запознала славниот агент Џони Хид, се се превртело наопаку. Тој платил за неколку помали естетски операции на нејзиниот нос и брадата, како и операција за исправање на забите. Во тоа време почнаа да кружат нејзините голи фотографии направени од Том Кели, потоа ги купи Хју Хефнер, а потоа во декември 1953 година Монро се најде во првото издание на Плејбој.

Но, и покрај целиот гламур, слава и успех, таа била доста несреќна во љубовниот живот. Најмногу ја одбележа аферата со американскиот претседател Џон Кенеди, а многумина веруваат дека токму тоа е причината за нејзината прерана смрт.

Marilyn Monroe

Слугинката ја пронашла мртва во нејзиниот дом во Брентвуд, Лос Анџелес, на 5 август 1962 година. Таа лежела гола на креветот, со лицето надолу, со телефонот во едната рака. Празни кутии со апчиња пропишани за лекување на депресија биле расфрлани низ собата, а по кратката истрага, полицијата заклучила дека нејзината смрт е предизвикана од предозирање со седативи и дека најверојатно станува збор за самоубиство.

Меѓутоа, случајот никогаш не беше целосно решен и прашањата останаа неодговорени. Најпознатата теорија на заговор е дека таа била ликвидирана од Џон и неговиот брак Роберт Кенеди, кои и двајцата биле нејзини љубовници.

Marilyn Monroe i Arthur Miller

И сега, по 55 години, беше откриена уште една тајна, која ја зеде со себе во гроб. Имено, сега во јавноста протекоа фотографии кои докажуваат дека убавицата била бремена во моментот на нејзината смрт. Фотографиите се во сопственост на Daily Mail, а тие ги откриле дури во 2017 година. Зад објективот, наводно, била пријателката Фрида Хал, во 1960 година пред студиото Фокс во Њујорк, кога Монро имала 34 години.

Имено, иако Монро во тоа време беше во брак со нејзиниот сопруг Артур Милер, таа наводно забременила по љубовна врска со францускиот актер Ив Монтанд кој бил во брак. Фотографиите беа продадени за прв пат за само 2.240 долари, а богатите колекционери не беа ни свесни што поседуваат.

Еве за кои фотографии станува збор:

The images clearly show a prominent bump from Monroe’s belly which Hull claimed was evidence the star was in the early stages of pregnancy
Six photos of legendary film icon Marilyn Monroe taken by her friend Frieda Hull on July 8, 1960, outside Fox Studios in New York
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris