Тајните на турскиот туризам ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА ЈА ПОСЕТИТЕ ТУРЦИЈА

23 август, 2021
hot-air-balloons-53197031920-830x0

Постојат безброј причини зошто би сакале да ја посетите Турција и исто толку причини зошто би сакале да се вратите во неа.

Фасцинантни згради и природни убавини, гостопримливи луѓе и шопинг се само некои од нив. Едноставно е невозможно да се наведат сите установи што оваа земја им ги нуди на туристите, но да прегледаме 5 причини што повеќето туристи ги наведуваат како најважни!

Богата историја

Историјата на Турција беше обележана од Отоманската империја, но и од други цивилизации кои се развиле на нејзината територија и оставиле трага во денешната култура, обичаи и архитектура. Затоа во Турција можете да ги посетите поранешните палати, а денес познатите музеи – како Топкапи и Долмабахче во Истанбул. Покрај тоа, во градот што се протега на два континента, Европа и Азија, можете да посетите чаршии, да одите на шопинг, да посетувате музеи и џамии. Истанбул е најпосетуваниот град во Турција, но покрај него има и многу други места кои вреди да се посетат, како што се: Кападокија, Измир, Анкара, Бодрум, Анталија и други.

Гостопримство и уживање за сите сетила

Турците се познати во Светот како исклучително љубезен народ кој сака да ужива во добра храна, пијалоци, музика, како и да го направи одморот на туристите што е можно попријатен. Ова го прават преку подготовка на бројни турски солени и слатки специјалитети, специјално приготвено кафе и чај, организација на прослави и ноќен живот. Тука никогаш не може да ви биде досадно, тоа е сигурно.

Сонце, море и плажа

Медитеранската клима и прекрасната природа на Турција овозможуваат летната сезона да трае 6 месеци, од јуни до октомври во јужните делови на земјата. Морето е со блага температура, доволно за ладење, а плажите се многу долги и пространи, особено во регионот на Анталија. Тука се издвојуваат плажите Лара, Коњалти и Клеопатра, каде можете да уживате во спортови на вода, еден од баровите на плажа, одбојка на плажа или едноставно да го впивате сонцето и да пливате. На вас е да изберете тип на забава што најмногу ви одговара!

Шопинг

Турција е една од најпознатите шопинг дестинации. Без разлика дали купувате во некоја од нивните чаршии или повеќе познати продавници, го избирате вашиот омилен локум или други деликатеси, или облека и сувенири, купувањето ќе ви биде вистинско задоволство.

Хотелска услуга

Турција изобилува со бројни хотели кои во Светот се познати како луксузни и добро опремени – совршени за летни одмори и одмори од соништата! Такви се хотелите од познатиот ланец Шервуд, хотелот „Азија Биа одморалиште & Спа“, хотелот „Адам и Ева“ … Од друга страна, во Турција можете да резервирате сместување во хотели со помалку sвезди кои се поевтини, но исто така одлични и кои ги нудат сите инклузивна услуга и разни содржини во хотелот.

Ако сè уште не сте одлучиле каде ќе одите на одмор во 2021 година – ви предлагаме да размислите за Турција!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris