Телото на кралот на комедијата било украдено од гробот, киднаперите побарале огромна откуп од вдовицата и добиле смешен одговор!

8 јануари, 2021
чарли

Три месеци по погребот, некој го украл телото на познатиот комичар од неговиот гроб во швајцарското село Корсиер-сур-Вевеј.

Чарли Чаплин е едно од најпрепознатливите лица во историјата на филмот. Американскиот филмски институт го стави на 10-то место на списокот со 100 најголеми актери на дваесеттиот век. Покрај тоа, овој уметник беше и режисер, сценарист и продуцент и еден од најголемите комичари на сите времиња.

Тој е секако најпознат по карактерот на симпатичниот и добронамерен скитник Чарли, кој сè уште е признат и сакан од милиони луѓе ширум светот. Сепак, помалку е познато дека после неговата смрт се случи последниот „филмски пресврт“ во животот на уметникот!

Una O'Nil, Čarli Čaplin

Кражба од филм

Чарли Чаплин почина на Божиќ во 1977 година. На 1 март 1978 година, ковчег со тело бил украден од гробница на швајцарски гробишта. Полицијата започна истрага, и сè се одвиваше под будното око на јавноста од целиот свет.

Се испостави дека телото го украле Роман Вардас и Ганча Ганев, полски и бугарски автомеханичар, во обид да изнудат пари од вдовицата на Чаплин, Уна О’Нил. Добила барање за откуп од 600 000 американски долари, но уцените сигурно не ја очекувале нејзината реакција! Имено, кога слушна колку прашуваат, Уна рече дека нејзиниот сопруг „ќе помисли дека нивното барање е смешно“.

Сепак, ниту крадците не се откажаа. По првичниот шок, тие се заканија дека ќе ги киднапираат своите две најмали деца по телото на Чаплин. Полицијата ги снимала телефонските повици, но на почетокот не можела да им влезе во трага на криминалците.

Čarli Čaplin

Крај на пребарувањето

Истрагата траеше пет недели и конечно даде резултати. Во голема полициска акција, полицијата успеа да уапси двајца киднапери и да најде ковчег со телото на актерот, што криминалците го закопаа во полето на околу километар и половина од семејната куќа на Чаплин во Корсие.

Единаесет недели по кражбата, телото на Чарли Чаплин беше погребано во гробница во близина на Ценевското езеро. Овој пат, кутијата беше оставена под дебел слој на бетон за да се спречат можните повторни обиди за грабеж.

Што се однесува до разбојниците, се покажало дека тие биле политички бегалци од Источна Европа. Им се судеше за грабеж на гроб и обид за изнуда – Вардас доби четири и пол години тешка физичка работа, а Ганев 18 месеци.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber