Теоријата дека мажите имаат потреба од пауза пред реприза на сексот е погрешна!

13 јануари, 2021
befunky-collage_Y6BcbWW-1

Без оглед колку се високи нивните сексуални нагони, повеќето мажи не можат да постигнат втор оргазам без да направат мала пауза помеѓу првиот и вториот секс. Но, ова истражување го тврди спротивното.


Со години, за ова обвинувавме хормон наречен пролактин, но научниците штотуку ја разбија оваа долгогодишна теорија по неодамнешниот експеримент со животни. Новото истражување е лоша вест за мажите кои сметаа дека не можат да кулуминираат во „втората рунда“ без пауза.

Должината на паузата за мажи варира од околу 15 минути за 18-годишник до 20 часа за маж во 70-тите години. Сепак, жените можат да имаат секс повеќе пати по ред, па дури и да доживеат оргазам повеќе пати по ред.
Со децении, се сметаше дека пролактинот, кој нагло скока во моментот на ејакулација, е виновен за мажите што треба да чекаат – но тоа можеби сега не е причината.

Студија од 2013 година сугерираше дека високите нивоа на пролактин се поврзани со еректилна дисфункција и понизок сексуален нагон. Сепак, неодамна научниците од Центарот за непознати во Шампалимо, во Португалија, открија дека ниту зголемувањето ниту намалувањето на нивото на пролактин хормонот кај глувците не ја менува нивната способност да имаат повторно секс.


Авторот на новата португалска студија, др. Сузана Лима, изјави за научното списание Природа: ‘Директната врска помеѓу пролактинот и машкиот период по ејакулацијата никогаш не била докажана директно. Сепак, оваа теорија стана толку раширена што сега се појавува во учебниците.’

Д-р Сузана заклучи дека е многу „малку веројатно“ хормонот да ја диктира способноста на мажот повторно да доживее оргазам.

Ова значи дека сè уште не знаеме што предизвикува потребата на човекот да направи пауза по ејакулацијата или како да го скратиме времето потребно по втор пат.

Разликата помеѓу ејакулација и оргазам

Дали оргазмите кај мажите се всушност „еднаш и готово“ феномени или може мажите да ги доживеат повеќе?

На ова прашање се обрати др. Ава Кадел, сексолог и автор на бројни книги за секс.

Мажите можат да доживеат повеќекратни оргазми и тоа не е толку ретко како што изгледа. Но, клучно е да се знае (и да се почувствува) разликата помеѓу ејакулацијата и оргазмот – вели Кедвел.

Три оргазми за 10 минути

И покрај тоа што не е точно колку мажи можат да доживеат оргазми пред да ејакулираат, студија за секс Мастерс и Џонсон откри маж кој може да постигне три оргазми за десет минути. Која е неговата тајна? Добро обучени мускули на карлицата, истите одговорни за запирање на протокот на урина, објаснува Кадвел.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber