Тортата цунами е нов хит – никогаш порано не сте јаделе вакво нешто!

24 јануари, 2021
џунами

Пандемијата и заклучувањето донесе нови и интересни кулинарски трендови минатата година, а луѓето експериментираа со мноштво рецепти од палачинки со житарици до колачи од банана.

Се чини дека ентузијазмот не исчезна дури со првите недели од новата година, а правењето торта Цунами ги окупираше аматерските слаткари ширум светот.


Обично тортата е покриена со глазура што се намалува со текот на времето, но во овој случај глазурата е течна за да создаде уникатен визуелен феномен.

May be an image of десерт

Следува прелевање на глазурата. Кога ќе ја извлечете фолијата, глазурата се излева и паѓа создавајќи магичен ефект. Верзиите на состојките се различни, а корисникот Great from Anne ја објави својата верзија на YouTube.

Состојки:

3 јајца
1 чаша шеќер
1/2 лажица екстракт од ванила
1 и 1/2 чаши брашно
50 мл млака вода
2 лажици масло
1/2 лажиче прашок за пециво

За кремот:

1 млеко
200 мл крем за готвење
1/2 лажица путер
2 лажици млеко во прав
1 жолчка од јајце

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris