Три причини зошто денот да го започнете со водење љубов

28 октомври, 20210

Сексот наутро го ослободува хормонот на среќата окситоцин, кој ги зближува паровите и им ја дава потребната енергија за почеток на работниот ден. Затоа, не избегнувајте пред да го вкусите утринското кафе, да започнете „акција“ во кревет.

Го подобрува расположението

Освен што ја ублажува болката, водењето љубов е одлично и во борбата против стресот и депресијата. Истражувањето покажало дека стресните ситуации на кои биле изложени испитаниците биле успешно надминати доколку испитаниците имале секс, за разлика од оние кои немале секс пред да се соочат со стресната ситуација. Благата депресија се „лекува“ и со секс.

Сексот подмладува

Редовниот утрински секс можеби нема да ве подмлади од пет до седум години. Ова се должи на ослободувањето на ендорфин. Студијата на д-р Викс од Кралската болница во Единбург покажала дека луѓето кои изгледаат помлади имаат редовен утрински секс.

Согорува калории

Сексуалната активност е одлична за согорување калории. Поради тоа утринскиот секс може да се смета за утринска гимнастика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris