УТРЕ Е ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК: На овој ден, вистински верник има само една задача!

28 април, 2021
213281_shutterstock-645085348_ls

На Велики четврток, задолжително е да се почитуваат овие обичаи

За време на службата на Велики четврток, Црквата се сеќава на еден од најважните настани – Тајната вечера, кога Исус им ги измил нозете на своите ученици, давајќи им пример на братска љубов и понизност.

Според Евангелието, токму на последната вечера Исус го воспоставил евхаристискиот обред – Света Причест. Затоа, се верува дека и на најголемите грешници ќе им бидат простени гревовите ако се причестат и искрено се покајат точно на Велики четврток.

Обичаи

Еден од најстарите обичаи за Велики четврток е поврзан со прочистување на водата. Се верувало дека капењето на Велики четврток носи убавина и здравје. На овој ден, децата се бањаат, па дури и доенчињата, со цел да бидат здрави и чисти во текот на целата година. Водата што била донесена од бунарот или изворот била „исчистена“ со вметнување сребрена паричка во неа.

На Велики четврток, девојките ја третираа својата кожа со посебно внимание. Во пресрет на Велики четврток, девојките внимателно ги мијат и чистат лицата, но исто така фрлаат сапун преку прагот.

На Велики четврток, куќата темелно се чисти. Сè мора да биде на свое место, избришано и стругано. По Велики четврток, до после Велигден – забрането е чистење на куќата. Домот е украсен со свежо цвеќе.

Свеќата која се палела во текот на целата година за празниците, сега се пали на Велики четврток, бидејќи се верува дека нејзиниот оган ја спасува куќата од зли духови. Оваа свеќа потоа се дава во рацете на сериозно болно лице со цел да се излекува.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris