Ужасни рендгенски слики: „Не знам кој треба да го слушне ова, но пост-ковидните бели дробови изгледаат полошо од сите пушачки бели дробови што некогаш сме ги виделе“

15 јануари, 2021
Capture-6

Хирург со траума вели дека белите дробови на пациентите кои се опоравуваат од Ковид-19 изгледаат многу полошо од оние на пврдокорните пушачи

Д-р Бретани Бенкхед-Кендал, асистент на Здравствениот центар на универзитетот Тексас Тек, лекува илјадници луѓе со Ковид, откако пандемијата избувна минатиот март.

Таа рече дека рендгенските зраци покажуваат дека белите дробови на пушачите се малку заматени, но белите дробови на пациентите со коронавирус биле скоро целосно бели – тие покажуваат интензивни лузни и недостаток на воздух што влегува во органите.

„Не знам кој треба да го слушне ова, но„ пост-ковидните “бели дробови изгледаат полошо од кој било вид на на белите дробови на ужасни пушачи што некогаш сме ги виделе“, објави д-р Банкхед-Кендал на Твитер на 4 јануари. Покрај тоа, тие бели дробови пропаѓаат понатаму, а отежнато дишење опстојува долго по болеста, објасни таа.

Сериозни резултати и кај асимптоматски пациенти

Траума хирургот изјави за CBS DFW дека толку многу здравствени работници се фокусираат на стапката на смртност, отколку на долгорочните ефекти на вирусот кај преживеаните. Коронавирусот често доведува до компликации како пневмонија, која се јавува кога белите дробови се полнат со течност и се воспалуваат.

Бидејќи воздушните вреќи се полни со течност, тие не можат да внесат доволно кислород, што доведува до симптоми како што се кашлање и отежнато дишење. Студиите откриле и оштетување на епителните клетки, кои ги покриваат респираторните премини од носот до белите дробови кај пациенти со коронавирус.

Банкхед-Кендал за CBS DFW изјави дека секој нејзин пациент кој покажал симптоми на вирус имал сериозен рендген. Дури и кај оние кои биле асимптоматски, меѓу 70 и 80 проценти од нив покажале посериозни резултати.

„Сè уште има луѓе кои велат:„ Добро сум, немам никакви проблеми “, а вие правите рентген на градите и сликата воопшто не изгледа добро“, рече таа. За да ја покаже разликата, Банкхед-Кендал сподели со три рендгенски зраци: еден од здравите пациенти, еден од пушачите и последниот од пациентите со Ковид-19.

Некои завршија со трајно оштетување на белите дробови

Х-зраци на здрав пациент покажува голема количина на црн простор, што значи дека лицето е во состојба да дише многу воздух. Х-зраците на пушачите покажуваат бели ленти и замаглување, што укажува на воспаление и оштетување на theидовите на белите дробови или воздушните вреќи.

И тогаш хоророт на крајот – рентгенот на белите дробови на пациентите со Ковид-19 е скоро целосно бел, што е познато како непроityирност на белите дробови. Овие се облачни бели облаци кои ги покриваат белите дробови, што обично значи дека белите дробови се полни со работи како течност, бактерии или клетки на имунолошкиот систем.

Тоа исто така значи дека пациентот не е во можност да внесе кислород колку што можел со здраво белодробно крило. Некои пациенти завршија со трајно оштетување на белите дробови или лузни, но не е јасно дали ова важи за сите пациенти.

Експертите за јавно здравје ги предупредуваат пациентите после Ковид дека ако сеуште чувствуваат недостаток на здив откако се опоравиле од Ковид-19, важно е веднаш да контактираат со нивниот матичен лекар, пренесува Daily Mail.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris