Витамин Д штити од Ковид-19? Ова не е вистина!

3 февруари, 2021
11cb34ee16079c2468cc78f29bec04cecffca16d

Од почетокот на епидемијата, многу луѓе земаат суплементи на витамин Д секој ден, бидејќи слушнале дека штитат од Ковид. Вистината е поинаква!

Нема доволно докази дека додатоците на витамин Д штитат од Ковид-19, велат британски експерти, кои продолжуваат да советуваат да се зголеми внесувањето на овој витамин во текот на зимата, бидејќи има корисен ефект врз здравјето на коските и мускулите.

Сепак, експертите од Националниот институт за здравје и нега, Јавното здравје на Англија и Научниот советодавен одбор за исхрана, велат дека треба да се спроведе истражување што дефинитивно ќе го потврди тоа.

Овие здравствени службеници извршија само брза ревизија на доказите за врските помеѓу витамин Д и Ковид-19, откако мал број на студии сугерираа дека тој може да игра важна улога во имунолошкиот одговор на организмот кон респираторни вируси.

Сепак, рекоа дека има „недоволно докази“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber